Reklama

Reklama

Osiem sposobów na udane przetwory

​Do robienia soków, kompotów, dżemów albo powideł nie musisz używać owoców najwyższej klasy. Ale powinnaś je najpierw przebrać i wyrzucić te uszkodzone.

Nadszedł czas przygotowywania przetworów z owoców. Jak należy je robić, aby się nie zepsuły? Zadbaj o słoiki i nakrętki.

1. Wyparzanie

Najpierw umyj i wyparz słoiki, np. zanurzając we wrzącej wodzie w dużym garnku. Wyjmuj je szczypcami (drewnianymi, metalowymi, pokrytymi silikonem). Zamiast tego możesz to zrobić na sucho i wstawić umyte, suche słoiki na 5 minut do piekarnika nagrzanego do 100°C lub mikrofalówki na dwie minuty (wlej do nich trochę wody). 

2. Napełnianie

Uważaj, aby przygotowane, gorące przetwory nie chlapnęły na brzeg słoika (bo wtedy łatwo o pleśń). Jeśli nie masz specjalnego lejka (od 5 zł, sklepy z artykułami gospodarstwa domowego), możesz go zrobić z plastikowej butelki po wodzie (przetnij ją w poprzek na pół i odetnij wąską szyjkę). 

Reklama

3. Zakrętki

Najlepiej używaj nowych. Jeżeli decydujesz się na stare, nie wkładaj ich do zmywarki (bo uszczelki mogą się uszkodzić), ale umyj je i wyparz wrzątkiem. Wytrzyj czystą ściereczką i tuż przed zakręceniem słoika przetrzyj wnętrza zakrętek gazą nasączoną spirytusem. 

4. W spiżarni lub piwnicy

Słoiki z przetworami wstaw do chłodnego, ciemnego pomieszczenia (piwnicy, spiżarni). Nie szkodzi im też temperatura pokojowa pod warunkiem, że jest tam ciemno, np. w szafce, ale nie w kuchni z powodu gorąca. Pamiętaj, że podczas przerabiania produktów na dżemy, konfitury i powidła maleje w nich ilość cennych składników (aż do 60 procent). Potem stopniowo tracą je nadal. A po 12 miesiącach, chociaż nie są jeszcze zepsute, mają o wiele mniejszą wartość, a za to dużo cukru. Najlepiej więc zjeść je koniecznie jeszcze przed upływem roku. Jak je najlepiej przygotować? 

5. Smażenie

Używaj do tego celu garnka z grubym dnem. Dobry jest też żeliwny wok, czyli metalowe naczynie przypominające miskę z jedną lub dwiema rączkami do przyrządzania potraw na ogniu. A zamiast dodawać pod koniec smażenia zwykły cukier, możesz wsypać cukier żelujący i tzw. pektyny, np. żelfix, agar (8-16 g na 1 kg owoców). Skraca to czas ogrzewania oraz gęstnienia. Jeśli chcesz zrobić przetwory niskocukrowe, zastąp cukier naturalnymi środkami słodzącymi (np. stewią, ksylitolem). 

6. Mieszanie

W czasie smażenia trzeba je często mieszać. Najlepiej drewnianą łyżką (metalowa przecina miąższ skórki), by owoce się nie rozpadały. 

7. Pieczenie

Zamiast smażyć, możesz wstawić garnek z owocami do piekarnika (na 100°C) i trzymać tak długo, aż zgęstnieją (ok. trzech godzin). Można je wtedy mieszać tylko kilka razy w ciągu pieczenia. 

8. Pasteryzowanie

Powinno być krótkie, by przetwory traciły jak najmniej wartości (mały słoik - 10 minut). Gdy pasteryzujesz słoiki w garnku z wodą, na dno połóż ścierkę, aby nie pękły. Możesz to też robić na sucho w piekarniku lub napełnić słoiki gorącymi powidłami i ustawić do góry dnem na 15 minut.   

Zobacz także:

Na Żywo

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy