Otyłość u pupila

Porady dr Jacka Wilczaka, weterynarza.

Proces redukcji masy ciała powinien być długotrwały i stopniowy. Tylko to gwarantuje utrzymanie prawidłowej masy ciała i wprowadzenie dobrych nawyków żywieniowych
Proces redukcji masy ciała powinien być długotrwały i stopniowy. Tylko to gwarantuje utrzymanie prawidłowej masy ciała i wprowadzenie dobrych nawyków żywieniowych123RF/PICSEL

Przyjmuje się, że jeżeli waga psa jest wyższa o 15 proc. od wagi prawidłowej, jest to nadwaga. Waga powyżej tej wartości jest już nazywana otyłością. Nadwaga u psa prowadzi do zmian wpływających na motorykę ruchu oraz na metaboliczne funkcje tkanek i organów.

Najważniejsze z nich to problemy z aparatem ruchowym oraz insulinooporność, która prowadzi do cukrzycy typu II. Poza tym mogą pojawić się problemy z prawidłowym wyglądem skóry i sierści. W dalszej konsekwencji otyłość może wpływać na zmianę funkcji poszczególnych organów.

Jak z nią walczyć? Kiedy właściciel dostrzeże problem nadwagi lub otyłości, powinien wprowadzić zmiany w sposobie żywienia. Trzeba uwzględnić długoterminową zmianę ilości składników energetycznych oraz, co jest niezbędne, zwiększyć intensywność i ilość aktywności fizycznej, która musi być dostosowana do aktualnego stanu fizjologicznego organizmu.

Proces redukcji masy ciała powinien być długotrwały i stopniowy. Tylko to gwarantuje utrzymanie prawidłowej masy ciała i wprowadzenie dobrych nawyków żywieniowych. Trzeba pamiętać o odpowiedniej ilości dobrej jakościowo karmy oraz aktywności fizycznej.

Miejmy na uwadze jednak sezonowe wahania masy ciała. Zwiększona aktywność fizyczna w okresie wiosenno-letnim będzie naturalnym sposobem redukcji nadmiernej masy ciała z okresu jesienno-zimowego.

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas