Reklama

Reklama

Plusy i minusy intercyzy

Umowę możemy zawrzeć jeszcze przed ślubem albo już po nim.

Intercyza to nic innego jak umowa majątkowa zawierana pomiędzy partnerami. Najczęściej jest ona sporządzana i podpisywana jeszcze przed zawarciem małżeństwa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką umowę zawrzeć później - po roku, pięciu czy dziesięciu.

Dlaczego warto intercyzę podpisać? Jej niewątpliwą zaletą jest ograniczenie odpowiedzialności za długi współmałżonka. Jeżeli np. mąż prowadzi działalność gospodarczą i jego firma zbankrutuje, to żona - właśnie dzięki intercyzie - nie będzie musiała spłacać długów. Rozdzielność majątkowa jest też sporym ułatwieniem w przypadku rozwodu. Mając taką umowę w ręku, unikniemy kłótni o podział majątku.

Reklama

Intercyza może być jednak przeszkodą np. przy kupnie mieszkania. A to dlatego, że nie pozwala na wspólne zadłużanie się małżonków. Powoduje też, że zdolność kredytowa liczona jest osobno dla każdego z nich. Co oznacza, że para, która podpisała intercyzę, może mieć niższą zdolność kredytową.

Umowa małżeńska, która zmienia ustawowy ustrój wspólności majątkowej, musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, co wiąże się z kosztami. W innej formie (np. zwykłej pisemnej) jest nieważna.

Koszt sporządzenia intercyzy zależy od tego, czy podpisujemy ten dokument jeszcze przed ślubem, czy już po. Dla narzeczonych będzie to wydatek rzędu 550 zł. Na tę kwotę składają się stawka taksy notarialnej za sporządzenie aktu notarialnego i podatek od czynności cywilnoprawnych. Ważne jest również to, że oryginał aktu zawsze zostaje w danej kancelarii notarialnej. Dla zainteresowanych stron pozostaje wypis, za który również musimy zapłacić. Jest to koszt około 15 zł za każdy egzemplarz.

W przypadku, gdy umowa sporządzana jest w trakcie trwania małżeństwa, wydatki na notariusza będą wyższe i zależą od wartości posiadanego majątku. Jeżeli wartość majątku wynosi 3 tys. zł, zapłacimy tylko 100 zł, ale przy większym majątku koszty intercyzy rosną i wynoszą:
do 10 tys. zł - 100 zł + 3 proc. od nadwyżki powyżej 3 tys. zł;

do 30 tys. zł - 310 zł + 2 proc. od nadwyżki powyżej 10 tys. zł;

do 60 tys. zł - 710 zł + 1 proc. od nadwyżki powyżej 30 tys. zł;

do 1 miliona zł - 1 010 zł + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tys. zł

do 2 milionów zł - 4 770 zł + 0,2 proc. od nadwyżki powyżej 1 miliona zł.

Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy