Poflirtuj ze słońcem
Dekalog pięknej i zdrowej opalenizny.
Przebywanie na słońcu jest przyjemne, ale, niestety, bardzo niebezpieczne. Często bowiem nie do końca wiemy, jak prawidłowo ochronić się przed poparzeniami słonecznymi. "Zbyt duże dawki promieniowania są przyczyną fotostarzenia i nowotworów skóry, w tym najgroźniejszego nowotworu - czerniaka" - uprzedza dr n. med. Irena Walecka.
Jak się okazuje, największe ryzyko zapadnięcia na czerniaka mają osoby, które w dzieciństwie ulegały często oparzeniom słonecznym. One teraz powinny z opalania całkowicie zrezygnować lub robić to bardzo ostrożnie. Jak więc mieć piękną opaleniznę, ale nie narażać się na ryzyko choroby?
1 Dzień przed opalaniem się zrób piling całego ciała. Dzięki temu, że złuszczysz naskórek, opalenizna będzie ładniejsza i utrzyma się dłużej.
2 Przed opalaniem nie stosuj kremów z kwasami i witaminą A, bo wywołają przebarwienia.
3 Krem ochronny nakładaj 30 minut przed ekspozycją słoneczną. Aplikacje powtarzaj co 3-4 godziny i po każdej kąpieli w wodzie.
4 Zrezygnuj z opalania w godzinach 11.00-15.00, wówczas słońce działa najbardziej intensywnie. Jeśli w tych godzinach będziesz zwiedzać lub chcesz się zrelaksować, np. przy basenie, schroń się pod parasolem.
5 Podczas opalania pij dużo płynów, ponieważ skóra szybciej paruje i traci wodę.
6 Od czasu do czasu możesz sięgnąć po tzw. "przyśpieszacze opalenizny". Kosmetyki te usprawniają proces brązowienia skóry poprzez zwiększenie produkcji melaniny.
7 Nie opalaj zmian trądzikowych, bo może to doprowadzić do nieodwracalnych przebarwień na skórze.
8 Opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę plażową. Wtedy opalenizna jest równomierna i wygląda naturalnie.
9 Po kąpieli slonecznej nałóż balsam "po opalaniu", który zawiera witaminy A, E i C - przeciwutleniacze neutralizujące wolne rodniki oraz składniki przedłużające trwałość opalenizny.
10 Gdy skóra ulegnie poparzeniu, sięgnij po leczniczą maść na bazie alantoiny, d-panthenolu i innych składników łagodzących. Jeśli pojawią się pęcherze, udaj się do lekarza.