Popularny błąd podczas nakładana płatków pod oczy. Kierunek ma znaczenie
Cienka i delikatna skóra wokół oczu wymaga szczególnej pielęgnacji. To właśnie tam pojawiają się pierwsze zmarszczki, a dodatkowo obszar ten często dotykają takie problemy jak opuchlizna czy zasinienia. Działanie kosmetyków takich jak serum i krem, przeznaczonych do stosowania na ten wrażliwy obszar, warto wzmocnić, stosując dodatkowy produkt jakim są płatki pod oczy. Jakie rodzaje płatków są dostępne na rynku i jak należy je stosować, aby uzyskać jak najlepsze efekty?
Spis treści:
W trosce o skórę pod oczami
Nie ma na naszej twarzy obszaru bardziej delikatnego i wrażliwego niż skóra pod oczami. Delikatna, cienka i pozbawiona gruczołów łojowych bardzo szybko ulega przesuszeniu i podrażnieniu. To właśnie na skórze pod oczami najczęściej widoczne są pierwsze zmarszczki, a sam obszar wokół oczu silnie reaguje na działanie czynników zewnętrznych.
Najczęstszymi przyczynami pogorszenia się stanu skóry pod oczami są:
- stres
- niedostateczna ilość snu
- odwodnienie
- dieta uboga w składniki odżywcze i witaminy
- palenie papierosów
- promieniowanie UV
- choroby takie jak anemia, AZS, zaburzenia pracy tarczycy, cukrzyca
- uwarunkowania genetyczne
Na szczęście jest wiele kosmetyków, które pomogą nam ukoić podrażnioną skórę pod oczami, zapobiegają powstawaniu zmarszczek, redukują opuchliznę i przebarwienia oraz sprawią, że stanie się ona bardziej rozświetlona.
Najczęściej wybieranymi produktami do stosowania na okolicę wokół oczu jest oczywiście krem i serum. Szczególnie popularne są te z zawartością takich substancji jak kofeina, kwas hialuronowy, witamina C czy peptydy.
W ostatnim czasie jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się płatki pod oczy, które możemy włączyć na stałe do naszej codziennej rutyny pielęgnacyjnej lub stosować przed ważnym wyjściem, aby nasze spojrzenie nabrało blasku.
Zobacz również:
Czym są płatki pod oczy?
W sprzedaży dostępne są płatki pod oczy hydrożelowe lub wykonane ze specjalnej tkanin, nasączone substancjami odżywczymi. Płatki aplikujemy na okolicę pod oczami. Ich głównym zadaniem jest nawilżenie i odżywienie skóry, co może prowadzić do zmniejszenia opuchlizny i rozjaśnienia cieni. Płatki zawierają substancje aktywne w wysokich stężeniach i działają na zasadzie okluzji, która zapewnia skuteczne oraz szybkie wchłanianie substancji aktywnych w głąb skóry.
Skład płatków może się różnić w zależności od tego, jakie efekty po ich zastosowaniu chcemy osiągnąć. Najczęściej jednak zawierają w sobie składniki nawilżające, poprawiające mikrokrążenie, redukujące opuchliznę czy rozświetlające, takie jak:
- kolagen
- wyciąg z zielonej herbaty
- wyciąg z ogórka
- wyciąg z aloesu
- wyciąg z wąkrotki azjatyckiej
- kofeina
- witamina C
- peptydy
- drobinki złot
Płatki pod oczy stanowią skuteczną pielęgnację, działając w głębszych warstwach naszego naskórka. Są nie tylko świetnym uzupełnieniem naszej codziennej rutyny pielęgnacyjnej, która ma zredukować opuchliznę i cienie pod oczami czy zapobiegać powstawaniu zmarszczek. Produkt ten sprawdzi się również przed wielkim wyjściem, kiedy chcemy wyglądać wyjątkowo.
Rodzaje płatków pod oczy
Na rynku dostępnych mamy wiele rodzajów płatków pod oczy, jednak najpopularniejszymi i najczęściej wybieranymi są:
- Płatki hydrożelowe - które działają przeciwzmarszczkowo, liftingująco i napinająco. Zmniejszają opuchliznę i cienie pod oczami oraz sprawiają, że spojrzenie wydaje się młodsze i bardziej wypoczęte. W ich składzie znajdziemy przede wszystkim kwas hialuronowy, który nawilża, poprawia jędrność i zapobiega tworzeniu się zmarszczek oraz składniki takie jak kolagen, ekstrakty roślinne, witaminy czy drobiny złota redukujące oznaki zmęczenia i rozświetlające skórę wokół oczu.
- Żelowe płatki pod oczy - ich głównym zadaniem jest redukowanie zmarszczek wokół delikatnych okolic oczu. Nasączone silnie skoncentrowanymi dawkami ekstraktów roślinnych świetnie nawilżają skórę, działają wygładzająco i opóźniają proces jej starzenia się.
- Płatki kolagenowe - dzięki zawartości kolagenu, ten rodzaj płatków poprawia elastyczność i jędrność skóry. Zapewniają one również natychmiastowy, widoczny efekt liftingu, napinając delikatnie skórę, dlatego często stosowane są przed ważnym wyjściem lub uroczystością.
Świetnie niwelują oznaki zmęczenia, a dodatek kofeiny zmniejsza opuchliznę, poprawia mikrokrążenie i rozjaśnia cienie pod oczami.
Czytaj również: To bogactwo omega-3 i omega-6. Awokado w domowej pielęgnacji działa jak drogie kosmetyki
Jak stosować płatki pod oczy
Płatki pod oczy to skuteczny sposób na walkę z opuchlizną i cieniami pod oczami. Prawidłowe nałożenie płatków, w zależności od problemu, który chcemy rozwiązać, może znacząco wpłynąć na ich skuteczność. Jak więc nakładać taki produkt?
Krok 1: Przygotowanie skóry
Przed nałożeniem płatków pod oczy ważne jest, aby dobrze oczyścić skórę twarzy. Wystarczy, że wykonasz dokładnie taki sam demakijaż, jaki stosujesz codziennie wieczorem, przed nałożeniem pielęgnacji.
Krok 2: Wybór płatków
Wybierz odpowiednie dla siebie płatki pod oczy. Jeśli masz problem z opuchlizną, szukaj płatków zawierających wyciąg z zielonej herbaty czy kofeinę. Natomiast na cienie pod oczami lepiej sprawdzą się płatki z witaminą C lub niacynamidem, które rozjaśniają skórę.
Krok 3: Nakładanie płatków
Płatki pod oczy zwykle mają kształt półksiężyca, co ułatwia ich aplikację oraz sprawia, że dobrze przylegają do skóry i nie zsuwają się z niej. Aby działanie płatków było jak najbardziej skuteczne, warto zastosować się do poniższych wskazówek:
- jeśli twoim problemem jest opuchlizna, płatki powinny być nakładane szerszą częścią w stronę zewnętrznego kącika oka, a węższą częścią w stronę nosa. Taka aplikacja pomoże w drenażu limfatycznym i zmniejszeniu opuchlizny.
- w przypadku cieni pod oczami, płatki lepiej nakładać odwrotnie - szerszą częścią w stronę nosa, a węższą w stronę zewnętrznego kącika oka. Pozwoli to na dokładniejsze rozprowadzenie składników aktywnych na obszarze z cieniami
Krok 4: Czas aplikacji
Na każdym opakowaniu płatków pod oczy jest umieszczona informacja, jak długo należy trzymać produkt na twarzy. Przeważnie jest to około 15-20 minut. Bardzo ważne jest, aby nie pozostawiać płatków na skórze dłużej niż zalecany czas, ponieważ mogą one wyschnąć i zacząć pochłaniać wilgoć ze skóry, co przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego.
Krok 5: Dalsza pielęgnacja
Po upływie zalecanego czasu powoli usuwamy płatki, a pozostałe na skórze serum delikatnie wklepujemy. Następnie nakładamy nasz sprawdzony krem i resztę standardowej pielęgnacji. Płatki pod oczy możemy stosować 2-3 razy w tygodniu lub przed jakimś szczególnie ważnym dla nas wydarzeniem. Warto trzymać płatki w lodówce, co sprawi, że jeszcze lepiej zredukują opuchliznę i odświeżą spojrzenie.