Prawdy i mity o nawilżaniu
Każda z nas wie, że skóra wygląda młodo tylko wtedy, gdy nie brakuje jej wody. Warto wiedzieć, które sposoby jej nawilżania są naprawdę skuteczne, a które nie przynoszą zadowalających rezultatów lub wręcz nie działają wcale.
1. Z wiekiem skóra robi się coraz bardziej sucha, więc trzeba mocniej ją nawilżać.
PRAWDA Im skóra jest bardziej dojrzała, tym łatwiej ucieka z niej woda. Dlatego dwudziestolatka będzie miała dobrze nawilżoną skórę, stosując jedynie raz dziennie krem nawilżający, a trzydziestolatce to już nie wystarczy. Warto więc, by dodatkowo co 2-3 dni nakładała na twarz i dekolt maskę silnie nawilżającą. Po czterdziestych urodzinach dobre nawilżenie skóry zapewni wymienienie kremu na serum - bo ono silniej nawadnia.
2. Najlepszy krem nawilżający to taki, który ma w swoim składzie dużą ilość wody.
MIT Woda wymieniona wśród składników kremu nie służy do nawilżania - zapewnia tylko lekką konsystencję preparatu. Krem nie jest w stanie dostarczyć skórze wilgoci! Kosmetyki nawilżają naskórek, wiążąc wodę zgromadzoną w głębszych warstwach skóry i zapobiegają jej parowaniu.
3. Jeśli chcesz opóźnić pojawienie się zmarszczek, zamień krem nawilżający na tłusty, silnie odżywiający.
MIT Dla zachowania młodej skóry ważne jest zarówno odpowiednie natłuszczanie, jak i nawadnianie. Ale dobry, nowoczesny kosmetyk nawilżający spełnia obie te funkcje, gdyż zawiera dwa rodzaje składników:
- substancje, które pochłaniają oraz magazynują wilgoć, co sprawia, że skóra jest odpowiednio nawilżona (np. kwas hialuronowy, gliceryna);
- tłuszcze, które tworzą na skórze nieprzenikalną warstwę (barierę ochronną), dzięki której wilgoć nie ucieka z naskórka (np. oleje roślinne, woski).
4. Nie tylko krem nawilża. Są też takie tabletki, które nawadniają skórę.
PRAWDA Takie tabletki zawierają składnik (kwas gamma- linolenowy), który jest niezbędny do wytwarzania ceramidów odpowiedzialnych za uszczelnianie skóry. Przyjmując regularnie taki preparat (w dawkach zalecanych na ulotce dodanej do niego), zapobiegamy parowaniu wody z naskórka. Tabletki dbające o nawilżenie skóry można kupić bez recepty, np. Capivit HydroControl ok. 17 zł/30 tabl., Hialu-Femin ok. 60 zł/60 tabl., Inneov ok. 80 zł/60 tabl.
5. Skóra będzie odpowiednio nawilżona, jeżeli codziennie wypijemy minimum 2 litry wody.
PRAWDA/MIT Skóra, jak inne tkanki, składa się głównie z wody. Zapas wilgoci zmagazynowany w jej głębokich warstwach zależy od tego, czy dostarczamy organizmowi wodę. Należy pić 2 litry płynów dziennie. Ale to nie wystarczy! Trzeba regularnie używać kosmetyków nawilżających. Warto także sięgnąć po tabletki nawadniające
6. Nawilżać trzeba skórę, która jest wysuszona i np. się łuszczy. Tłusta cera tego nie potrzebuje.
MIT I to bardzo niebezpieczny dla tłustej cery. Potrzebuje ona bowiem wilgoci w nie mniejszej ilości niż skóra sucha. W dodatku podczas pielęgnacji cery tłustej łatwo popełnić kilka błędów, które prowadzą do jej odwodnienia. Jeśli zbyt często ją myjemy (by usunąć nadmiar sebum) lub używamy preparatów z alkoholem (aby zapobiec powstawaniu wyprysków), silnie ją wysuszamy. Dlatego do cery tłustej zaleca się koniecznie (!) stosowanie preparatów nawilżających. Najlepiej, by kosmetyk miał lekką konsystencję (np. żelu, emulsji) i szybko się wchłaniał, nie pozostawiając na skórze wyczuwalnej warstewki. W składzie powinien mieć nieco mniej substancji tłuszczowych niż ten zalecany do cery suchej.
Marta Lipka
Kobieta i życie 8/2010