Prawnik za darmo
Od 1 stycznia 2016 r. co druga osoba w Polsce będzie mogła zasięgnąć porady prawnej za darmo. Nowe przepisy obejmą: osoby niezamożne, seniorów oraz ludzi młodych.
Ceny usług prawniczych w Polsce są bardzo wysokie, przez co nie każdego stać na profesjonalną poradę prawną. Dotyczy to zwłaszcza osób o niskich dochodach. Od przyszłego roku ta sytuacja zmieni się znacząco.
Dla kogo gratis?
Z pomocy prawnej będą mogły skorzystać osoby niezamożne, seniorzy oraz ludzie młodzi, czyli: ludzie poniżej 26. roku życia, seniorzy, którzy ukończyli 65 lat, posiadacze Karty Dużej Rodziny, a także te korzystające z pomocy społecznej.
Do tego kombatanci i weterani oraz osoby dotknięte klęską żywiołową, pod warunkiem jednak, że sprawa, której dotyczy porada, będzie znajdować się na etapie przedsądowym. Zgodnie z ustawą pomoc prawna nie będzie stanowić przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jakie są wyjątki?
Szacuje się, że z bezpłatnego poradnictwa będzie mogła skorzystać ponad połowa społeczeństwa (22 mln obywateli). Nie obejmie ono jednak m.in. spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, za wyjątkiem przygotowań do jej założenia. Nie otrzymamy również porady dotyczącej spraw z dziedziny: prawa celnego, prawa dewizowego i prawa handlowego.
Gdzie się zgłosić?
Z pomocy prawnej będzie można skorzystać w swoim regionie. Na terenie kraju powstanie 1500 punktów poradnictwa, działających 5 dni w tygodniu, przez przynajmniej 4 godziny dziennie. Porad będą udzielać prawnicy, którzy podpiszą umowę z powiatem.
Wśród nich znajdą się adwokaci, radcowie prawni oraz absolwenci prawa z przynajmniej trzyletnią praktyką zawodową. Powiat będzie mógł powierzyć prowadzenie połowy punktów na swoim terenie organizacjom pozarządowym. W tego rodzaju placówkach będzie można dodatkowo otrzymać porady z dziedziny prawa podatkowego.
Dodatkowe zmiany
Edukacja prawna
Celem wchodzącej w życie ustawy jest również podniesienie poziomu edukacji prawnej w społeczeństwie. Programy edukacyjne mają być realizowane w formie kampanii społecznych we współpracy z organizacjami pozarządowymi, uczelniami i samorządami zawodowymi.
Porady internetowe
W internecie pojawi się bezpłatna informacja prawna. Będzie można zapoznać się z nią na specjalnie utworzonej stronie oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnych, nad którymi pracuje obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości.
Projekt ustawy początkowo zakładał utworzenie infolinii, uznano ją jednak za mniej nowoczesne pod względem technologicznym rozwiązanie w porównaniu do internetowego serwisu. To zapewni nieograniczony dostęp do informacji przez cały czas.
Dorota Czerwińska