Produkty z domowej spiżarki pomocne w pielęgnacji skóry
Zwykle produkty te stosujemy w kuchni. Warto jednak pomyśleć o nich nie tylko jako o podstawie słodkich wypieków. Są również niezastąpione w codziennej pielęgnacji.
Ukojenie o zapachu wanilii
Ekstrakt waniliowy znali już Aztekowie – stosowali go jako lek oraz aromatyczną przyprawę.
Olejek pozyskiwany z podłużnych owoców, tzw. lasek wanilii, regeneruje skórę, łagodzi podrażnienia, nawilża i wygładza, a przede wszystkim przepięknie pachnie.
Składnik ten słynie głównie z właściwości zmiękczających i tonizujących skórę. Warto szukać go zarówno w kosmetykach do twarzy, jak i w kremach do rąk, balsamach do ciała czy różnych produktach do kąpieli.
Wanilia charakteryzuje się wysoką zawartością przeciwutleniaczy. To właśnie działaniu antyoksydacyjnemu zawdzięcza swoje odmładzające właściwości.
Olejek waniliowy ma szerokie zastosowanie w aromaterapii: łagodzi bóle mięśni i stany depresyjne, obniża ciśnienie krwi, ułatwia zasypianie. Stosowanie kosmetyków o tym zapachu pozwoli ci poczuć się we własnym domu jak w luksusowym SPA. Wystarczy 20-minutowa, pachnąca wanilią, kąpiel.
Nasza rada: Czysty olejek eteryczny z wanilii można stosować na wiele sposobów. Aby wzmocnić działanie ulubionego kremu, wymieszaj go z kilkoma kroplami olejku. Nanoś go na twarz, szyję i dekolt. Inne metody to dodawanie eliksiru do kąpieli lub stosowanie w kominku do aromaterapii.
Olejku waniliowego nie należy stosować bezpośrednio na skórę, bo może ją podrażnić.
Mleko - wybiela i nawilża
Kąpiele w mleku były sekretem urody Kleopatry. Ty też możesz odjąć sobie lat dzięki temu składnikowi.
Producenci kosmetyków najchętniej sięgają po mleko ośle, najbardziej zbliżone składem do ludzkiego i najlepiej tolerowane przez naszą skórę. Popularnością w produktach do pielęgnacji cieszą się także mleka kobyle i kozie.
Zawarte w tym białym napoju proteiny i wapń wspomagają syntezę kolagenu – białka, które nadaje skórze elastyczność. Dzięki temu staje się ona bardziej sprężysta. Szukaj więc tego składnika w kremach, szczególnie przy cerze dojrzałej.
Kwas mlekowy rozjaśnia również plamy i przebarwienia, ujednolicając koloryt skóry (usuwa m.in. sińce pod oczami). Delikatnie złuszcza nadmiar obumarłych komórek naskórka, a także zwęża pory.
Z kolei kwasy tłuszczowe zawarte w mleku natłuszczają i wygładzają skórę. Peelingi i żele pod prysznic z dodatkiem mleka zapewnią komfort suchej skórze.
Nasza rada: Domowej roboty maska pomoże zwęzić pory skóry. Dwie łyżki mleka zagrzej z dwiema łyżkami żelatyny. Mieszaj, aż żelatyna się rozpuści. Gdy nieco przestygnie, nanieś ją na twarz pędzelkiem. Po 20 minutach, gdy całkiem zastygnie, ściągnij ją, odklejając.
U kosmetyczki zapytaj o peeling kwasem mlekowym z naturalnym ekstraktem z zsiadłego mleka. Efektem zabiegu będzie odmłodzenie i rozjaśnienie cery.
Miód – płynne złoto dla dobrego wyglądu
Jest ważnym dla skóry źródłem cukrów, witamin, soli mineralnych i kwasów tłuszczowych. Zmiękcza ją, nawilża, odżywia i regeneruje.
Ponieważ pH miodu jest zbliżone do pH naszej skóry, chroni on jej naturalną florę bakteryjną. Koi podrażnienia, hamuje rozwój bakterii i działa oczyszczająco. Poprawia też ukrwienie skóry i odżywia ją.
Ten wszechstronnie działający składnik często występuje w kremach do twarzy. Doceni go cera przesuszona, dojrzała i problematyczna.
Miód świetnie nawilża, zapobiegając utracie wilgoci w skórze. To ważne zwłaszcza w przypadku dłoni, które przez kontakt z detergentami często mogą być przesuszone.
Spierzchnięte usta pielęgnuj sztyftem z miodem. Na noc posmaruj je naturalnym miodem.
Nasz rada: Zmieszaj łyżeczkę miodu i słodkiej śmietanki. Dodaj też jedno żółtko. Miksturę nałóż na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Po 20 minutach spłucz letnią wodą i nałóż krem nawilżający. Taki zabieg można wykonywać nawet codziennie.
Zobacz także: