Projekty domów – co warto wiedzieć przed wyborem?

Pomijając zakup działki i wiążący się z tym wybór lokalizacji, pierwszym krokiem do wymarzonego domu jest zakup odpowiedniego projektu. Wbrew pozorom wcale nie jest to proste – nie dość, że istnieje wiele firm architektonicznych – a czasami ogromny wybór potrafi wręcz przytłaczać – to jeszcze mamy do wyboru dwa podstawowe typy projektów: wykonywane na zamówienie oraz gotowe. Jakie są między nimi różnice i kiedy warto zdecydować się na gotowy projekt, a kiedy na indywidualny?

materiały promocyjne

Jakie wymogi muszą spełniać projekty domów?

Wymagania, jakie stawia się wobec projektów są dość wysokie - w końcu zależy od tego bezpieczeństwo użytkowników, a także działanie lokalnej infrastruktury. Dlatego, aby uzyskać pozwolenie na budowę, musimy przedstawić projekt, który:

  • jest wykonany przez osobę uprawnioną do wykonywania projektów
  • zawiera dane architekta lub pracowni projektowej
  • dane (nazwę i adres) projektowanego budynku
  • spis zawartości projektu, z uwzględnioną listą zezwoleń lub opinii

W przypadku zakupu gotowego projektu należy pamiętać, że należy go dostosować do konkretnej działki. Dlatego dobrze przy zakupie upewnić się, że mamy prawo do dokonywania odpowiednich zmian. Autorem, którego uwzględnia się w projekcie jest twórca ostatecznej wersji - a więc w przypadku adaptacji jest to architekt, który ją wykonał.

Cechy projektów indywidualnych

Projekty domów wykonywane na zamówienie inwestora są najlepszym wyborem dla osób, którym nie przeszkadza konieczność zapłacenia nieco większej kwoty za projekt, a za to mają bardzo określone - lub bardzo nietypowe - wymagania względem projektowanego domu.  Zlecenie takiego projektu oznacza, że będziemy mieli dom od początku do końca dostosowany do działki i naszych oczekiwań, jednak problem polega na tym, że często czeka się dłużej, niż na gotowy projekt. Zdarzało się, że inwestorzy czekali nawet rok na wykonanie projektu - dla wielu osób może to być zbyt długi czas. Czy jesteśmy skazani na długie oczekiwanie lub projekt, który nas nie zadowoli?

Gotowe projekty domów - wady i zalety

W porównaniu do indywidualnie wykonywanych projektów, te gotowe mają parę zalet. Najważniejsze z nich to z pewnością cena - ponieważ gotowe projekty są wykorzystywane wielokrotnie, biura projektowe mogą pozwolić sobie na udostępnianie ich klientom po niższych cenach, niż "szyte na miarę". Projekty gotowe mog być nawet kilkukrotnie tańsze od indywidualnych - Do tego czas oczekiwania jest znacznie krótszy - oczekuje się właściwie wyłącznie na projekt adaptacyjny, którego wykonanie siłą rzeczy trwa krócej, niż przygotowanie planu architektonicznego od podstaw.

Gdyby jednak projekty gotowe zawsze zapewniały te same możliwości, co indywidualne, z pewnością zupełnie by je wyparły. Nie stało się tak z bardzo prostego powodu - czasem ingerencja w gotowy projekt przy aranżacji byłaby tak wielka, że właściwie oznaczałaby stworzenie nowego, ledwie inspirowanego starym. Mamy do czynienia z taką sytuacją zwłaszcza w trudnym terenie, np. w górach lub nad morzem, gdzie albo grunt nie ułatwia planowania konstrukcji, albo warunki atmosferyczne wymuszają rozważenie dodatkowych zabezpieczeń - na przykład umocnienia dachu. Gotowe projekty domów zazwyczaj są projektowane z myślą o małych i średnich budynkach - dlatego osoby planujące wzniesienie naprawdę dużego domu mogą mieć trudność w znalezieniu projektu dla siebie.

Projekty domów: gotowe czy na zamówienie?

Jak widać, zarówno wybór gotowego projektu domu, jak i zlecenie wykonania go od podstaw mają swoje zalety - ale i wady. Trudno jest jednoznacznie ocenić, który wybór jest lepszy, ponieważ zależy to od wymagań inwestora i rodzaju terenu, na jakim położona jest działka. W internecie można znaleźć wiele stron z gotowymi projektami domów, np. https://pracownia-projekty.dom.pl/. Można zarówno wybrać któryś z nich, jak i posłużyć się jako inspiracją, jeżeli jednak zdecydujemy się na zupełnie nowy szkic. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, warto zapoznać się z dostępną ofertą - może się okazać, że znajdziemy rozwiązanie, które nam się spodoba, a na jakie byśmy nie wpadli.

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas