Reklama

Proszek do pieczenia nie tylko do ciast

​Nawet gdy nie chcesz dodawać go do wypieków, bo uważasz, że szkodzi zdrowiu, zawsze miej kilka opakowań pod ręką. Zobacz, do czego może się przydać.

Wybielisz nim pranie

Zwłaszcza gdy pierzesz białe rzeczy, np. firanki, obrusy, bawełniane koszulki. Wymieszaj opakowanie proszku ze środkiem do prania (żelem lub płynem). Taka mikstura skutecznie usunie zażółcenia, plamy i tłuste osady (np. z firanek kuchennych). Proszek do pieczenia zmiękcza wodę. Możesz więc zastosować o 1/3 mniej środka do prania. 

Wyczyścisz fugi

Na szorstką stronę wilgotnej gąbki do zmywania nasyp trochę proszku do pieczenia i szoruj pociemniałe fugi. Jeśli nie chcesz się męczyć szorowaniem, przygotuj papkę z proszku i octu, a następnie nanieś ją na spoiny. Pozostaw na godzinę. Spłucz ciepłą wodą i wytrzyj kafelki do sucha. Proszek w połączeniu z octem rozpuści brud, osady z mydła i wybieli przebarwienia. Gdyby jakieś plamy pozostały, nałóż trochę papki na starą szczoteczkę do zębów i wyszoruj fugę. Jeśli nie zużyjesz całej mieszanki, wrzuć ją do toalety i pozostaw na pół godziny. Proszek z octem zdezynfekuje muszlę. 

Reklama

Usuniesz nalot ze srebra

Odkrój kawałek cytryny, nasyp na miąższ trochę proszku do pieczenia i pocieraj zaśniedziałe srebrne lub posrebrzane sztućce, tacki, cukiernice. Drobny proszek i miękka cytryna nie porysują metalu, a ciemny nalot zniknie bez śladu. Jeśli chcesz wyczyścić srebrną biżuterię, rozpuść trzy łyżeczki proszku w szklance soku z cytryny lub octu, włóż biżuterię do miseczki i zalej płynem. Pozostaw na noc. Rano wypłucz i wytrzyj do sucha. 

Odstraszysz mrówki

Wymieszaj torebkę proszku z łyżką cukru pudru i rozsyp w miejscach, gdzie widzisz wędrujące mrówki. Owady zjedzą słodką mieszankę i zaniosą ją do gniazda. Proszek do pieczenia jest dla nich śmiertelną trucizną. Podobnie jak dla rybików i prusaków. Do mieszanki możesz dodać opakowanie suchych drożdży, które również są zabójcze dla mrówek. Drożdże mogą więc ułatwić i przyspieszyć pozbycie się nieproszonych gości z twojego mieszkania.

Pochłania zapachy

Proszek do pieczenia możesz wykorzystać jako odświeżacz. Jeśli przechowujesz w lodówce bigos, rybę lub inny mocno pachnący produkt, postaw obok miseczkę z proszkiem. Woń nie będzie tak mocno wyczuwalna. Odpadki z mięsa, warzyw, ryb zasyp w koszu proszkiem do pieczenia. Nie będziesz musiała od razu wynosić ich do śmietnika. Wsyp torebkę proszku do toalety i pozostaw na godzinę - znikną zapachy i osady.

Zobacz także:


Rewia
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy