Przebarwienia skóry - Jak pozbyć się ich?

Przebarwienia skóry dotykają ponad 50% populacji człowieka. Warto przyjrzeć im się, aby poznać jak powstają i jak z nimi walczyć.

Przebarwienia skóry dotykają ponad 50% populacji człowieka. Warto przyjrzeć im się, aby poznać jak powstają i jak z nimi walczyć.

Przebarwienia często powodują nieatrakcyjny wygląd, mogą występować praktycznie na całym ciele. Jest spora grupa osób, głównie mężczyzn, którzy brzydzą się kobietami z przebarwieniami skóry.

Przebarwienia możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: są to przebarwienia wrodzone, nabyte.

Wrodzone to np.: piegi, plamy pigmentacyjny

Nabyte to np.: plamy starcze, przebarwienie po odbytych chorobach skóry.

Co to są przebarwienia?

Przebarwienia powstają wskutek nadmiernej produkcji melaniny (barwnika skóry) przez komórki zwane melanocytami. Zachodzi to w następujący sposób:

Do produkcji komórek barwnikowych (melanocytów) skóra potrzebuje enzymów oraz tlenku azotu II. Enzym ten o nazwie tyrozynaza, jak również tlenek azotu II są wytwarzane bezpośrednio w skórze. Tyrozynaza wiąże się z tlenkiem azotu II co aktywuje skórę do produkcji melanoblastów. Melanoblasty po dojrzeniu stają się zdolnymi do produkcji melaniny melanocytami.

Przebarwienia to nadmierne nagromadzenie melanocytów, lub nadmierna aktywność tych komórek w produkowaniu melaniny. Ilość komórek barwnikowych uzależniona jest od intensywności produkcji tyrozynazy i tlenku azotu II.

Przebarwienia wrodzone, to genetyczne upośledzenie w produkcji melanocytów, lub aktywności komórek barwnikowych. Nie można wyleczyć tego, ale można usunąć takie przebarwienia i zapobiec powstawaniu kolejnych, trzeba to jednak robić do końca życia.

Przebarwienia nabyte powstają wskutek chorób takich jak: trądzik, egzema, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry itp., oraz z wiekiem, kiedy partie skóry zaczynają słabiej produkować melanoblasty.

Można pozbyć się takich przebarwień z bardzo dobrym skutkiem, przebarwienia tego typu najczęściej nie powracają.

Jak się ich pozbyć?

1. Sposoby domowe: bardzo nieskuteczne, ale najtańsze to np.:

  • maseczka z miąższu ananasa i cytryny stosowana 2 razy w tygodniu. Należy miąższ ananasa i cytryny rozgnieść, zmieszać i nałożyć na przebarwione miejsce. Trzymać około 15 minut i spłukać. Taka maseczka jest bogata w bromelainę (enzym rozpuszczający komórki i białka) oraz kwasy owocowe. Niestety jednak efekty są mierne.

  • Nacieranie skóry miąższem cytrusów.

  • Maseczka z miąższu papai – podobnie jak przy poprzedniej maseczce.

  • Nacieranie skóry sokiem z malin

    To jedne z podstawowych, domowych zabiegów, jednak nie polecanych.

2.Zabiegi medycyny estetycznej. Bardzo skuteczne, drogie i niestety nie każdy może je stosować.

  • Medyczne peelingi chemiczne – zabiegi są bolesne i nieprzyjemne, u osób z chorobami serca, słabym krążeniem krwi, bardzo czułych na ból mogą powodować omdlenia i zasłabnięcia. Są to peelingi 30-50 % mieszankami kwasów AHA. Bardzo skutecznie usuwają przebarwienia, wygładzają, skóra zaczyna produkować nowe, młode komórki o około 40% szybciej niż przed zabiegami. Ich skuteczność polega na rozpuszczaniu komórek barwnikowych i melaniny. Aby jedna uzyskać ten efekt należałoby stosować te zabiegi co tydzień przez około 6 miesięcy, co wiąże się z kosztem rzędu około 3000 złotych za same peelingi. Po takim zabiegu skóra jest bardzo podrażniona, bolesna, zaczerwieniona, wymagane jest zatem zastosowanie maseczki odżywczej której jednorazowy koszt wynosi około 80 złotych oraz rano i wieczorem silnych kremów odżywczych, których ceny zaczynają się od 150 złotych.

  • Laser – bardzo skuteczny, trwale usuwa komórki barwnikowe, melaninę i zahamowuje proces ich powstawania. Zabieg bardzo drogi (około 1500 złotych jeden) bardzo bolesny, powinien być wykonywany kilkakrotnie. W trakcie zabiegu możliwe są omdlenia, ataki nerwowe ciała ze względu na duże drażnienie neuronów.

  • Złote maski – maseczki z koloidalnym złotem, bardzo drogie około 1000 złotych jedna, aby uzyskać pożądany efekt należy zastosować kilkanaście takich zabiegów. Skutecznie eliminują komórki barwnikowe i co najważniejsze na długo stabilizują ich produkcję.

  • Mikrodermabrazja – mechaniczne złuszczanie za pomocą korundu, lub drobinek diamentu. Zabieg raczej nie polecany nawet przez dermatologów ze względu na nieskuteczność i wysoki koszt.

     

Są to najpopularniejsze zabiegi przeciw przebarwieniom.

3 Kosmetyki dermatologiczne, medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.

Najchętniej polecane, ze względu na bardzo rozwiniętą technologię wytwarzania preparatów i skuteczność porównywalną, a nawet przewyższającą zabiegi. Koszt jest zawsze dużo niższy, nigdy stosowanie preparatów, nie wiąże się z bólem, ani nieprzyjemnymi doznaniami.

Oto kilka bardzo skutecznych propozycji:

  • PHARMA NIQÉKlinika Chirurgii Plastycznej po wodzą firmy farmaceutycznej proponuje 2 kuracje do wyboru: Ultra Brightening and Illuminating Treatment oraz Re-discovered Anti-Pigmentation Treatment. Preparaty te zawierają najsilniejsze poznane przez człowieka substancję antypigmentacyjne, które hamują powstawanie enzymu tyrozynazy i tlenku azotu II, a co za tym idzie powstawanie melanoblastów i melanocytów. A także, niszczą nadmiar melaniny i melanocyty. Efekty stosowania utrzymują się przez kilka miesięcy, do pół roku, co jest nie lada wyczynym, zwłaszcza, że jest to kosmetyk. Ceny to: Ultra Brightening and Illuminating Treatment Krem 930 złotych 30 ml, serum 1199 25 ml, 850 złotych 15 ml serum pod oczy oraz Re-discovered Anti-Pigmentation Treatment krem, serum i maseczka odpowiednio 870 złotych 50 ml, 740 złotych 25 ml, 438 złotych 50 ml.

  • Helena Rubinstein Prodigy Re-Plasty – Seria stworzona przy współpracy z kliniką w La Clinica Monreaux. Zawiera silne substancjie antypigmentacyjne i rozjaśniające. Skutecznie usuwa przebarwienia rozpuszczając komórki barwnikowe i melaninę, nie hamują jednak ich powstawania, z tej przyczyny trzeba ich używać ciągle. Ceny kremów wahają się od 600 do 900 złotych, serum 600 do 1300 złotych, maseczki od 200 do 400 złotych.

  • La Prairie Skin Caviar end Illuminating Treatment – skutecznie rozjaśniające preparaty z resweratrolem, kwasami AHA i kawiorem. Ich działanie jest podobne do kosmetyków Heleny Rubinstein, jednak oprócz działania przeciw przebarwieniom lekko odmładzają skórę. Koszt: krem 50 ml od 1200 – 1600 złotych, serum 30 ml około 1200 złotych, serum pod oczy 15 ml około 900 złotych.

  • Murad – amerykański dermatolog proponuje nam skuteczną kurację antypigmentacyjną. Wyraźnie rozjaśnie przebarwienia, jedna ich nie usuwa i nie hamuje ich powstawania, i z tej przyczyny, tech kosmetyków trzeba używać ciągle. Koszt całkowitej kuracji to około 1300 złotych.

     

Konkluzja jest prosta, najlepiej i nabezpieczniej stosować kosmetyki.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas