Przepisy dla utrzymania młodości skóry

Młoda skóra. Najwięcej kobiet właśnie tego chce dla swojej skóry, żeby wyglądała młodo, żeby nie się starzała, nie szarzała, żeby zmarszczki się nie pojawiały albo zostały chociaż spłycone. O starzeniu skóry napisano wiele rozpraw, o zatrzymaniu młodości jeszcze więcej, a skórze można pomóc, raczej nie przeszkadzać - piszą Agata Ziemnicka i Julien Sosso w książce “Zdrowa i promienna skóra. 60 potraw dla pięknej cery".

Sprawdź, co jeść, żeby powstrzymaś starzenie się skóry
Sprawdź, co jeść, żeby powstrzymaś starzenie się skóry123RF/PICSEL

Na starzenie skóry wpływają głównie wolne rodniki. Jeśli jesteśmy aktywni fizycznie, jeśli jesteśmy narażeni na miejskie, ciężkie środowisko, jeśli palimy papierosy, to żeby zneutralizować wolne rodniki, potrzebujemy bardzo wielu antyoksydantów. Należą do nich witaminy C i E, likopen, cynk, selen, miedź oraz substancje bioaktywne: polifenole (flawonoidy, izoflawonoidy, fitoestrogeny, katechiny).

Dodatkowo, poza działaniem antyoksydacyjnym, witamina C uczestniczy w produkcji elastyny, która odpowiada za zachowanie owalu twarzy i za prawidłową elastyczność skóry, zwiększa też gęstość skóry właściwej. Warto więc dodać do codziennej diety produkty bogate w witaminę C. Z kolei witamina E uczestniczy w produkcji kolejnego kluczowego dla skóry białka - kolagenu. A jeśli chcemy jeszcze bardziej wzmocnić produkcję kolagenu, warto jeść produkty bogate w krzem.

Owoców się nie boimy. Raczej kajzerek i pyszniutkiego makaronu

Poza witaminami antyoksydacyjnymi ogromne znaczenie dla utrzymania młodego wyglądu skóry mają witaminy z grupy B. Dlaczego? Słyną raczej z właściwości zwiększających nawilżenie skóry; będę je wychwalać i proponować dalej, ale! Witaminy z grupy B odgrywają ważną rolę w częściowym przeciwdziałaniu procesowi glikacji.

A czym jest glikacja? Przy spożyciu nadmiernej ilości cukru prostego, czyli po prostu cukru, słodyczy, lizaków, cukierków, ale także pieczywa i makaronów z pszennej mąki przetworzonej, tzw. białej, w organizmie dochodzi do reakcji glikacji. To łączenie cząsteczek cukru z cząsteczkami białek, co może nieodwracalnie zniszczyć białka. Część białek udaje się organizmowi zregenerować, szczególnie te o krótkiej żywotności, ale są takie białka, jak niestety kluczowe dla wyglądu skóry kolagen i elastyna, które pozostają w naszym organizmie dłużej, są więc znacznie częściej narażone na kolejne procesy glikacji, przez co stają się sztywne, zniekształcone i tracą właściwości elastyczne.

Im mniej cukru prostego w diecie, tym lepiej. Nie mam tu na myśli fruktozy, która jest cukrem zawartym w owocach. Poza cukrem, w owocach znajdziemy dużo błonnika, wody, antyoksydantów i witamin, które same w sobie doskonale wpływają na skórę, owoców się więc nie boimy. Raczej kajzerek i pyszniutkiego makaronu.

Produkty

Witamina E: olej słonecznikowy, olej rzepakowy, kiełki pszenicy, migdały, orzechy włoskie, ziemne, laskowe, pestki słonecznika, pestki dyni, szpinak, marchew, papryka.

Witamina C: porzeczki, papryka czerwona, zielona i żółta, pomarańcze, truskawki, natka pietruszki, cytryny, kiwi, gotowane brokuły, gotowany jarmuż, żurawina (najlepsza świeża).

Cynk: wszystkie orzechy, fasola, produkty zbożowe pełnoziarniste.

Selen: orzechy brazylijskie, kakao, kasza gryczana, łosoś.

Krzem: daktyle, banany, kasza gryczana, owoce morza.

Witaminy z grupy B: produkty zbożowe pełnoziarniste, pestki, ryby, jaja, twaróg.

Sprawdź przepisy dla utrzymania młodości skóry na kolejnych stronach >>>

Pocahontas

Owsianka Pocahontas
Owsianka Pocahontasmateriały prasowe

Płatki rozgnieść z bananem, dodać część żurawiny i zagotować w napoju migdałowym. Następnie dodać imbir i pestki słonecznika. Kiwi pokroić w kostkę i ułożyć na wierzchu owsianki. Całość posypać podprażonymi orzechami, resztą żurawiny, pestkami dyni oraz cynamonem.

Vaiana

Omlet Vaiana
Omlet Vaianamateriały prasowe

Paprykę pokroić na cienkie plastry. Na patelni rozgrzać olej. Wrzucić paprykę, przeciśnięty przez praskę czosnek i przyprawy. Gdy czosnek się zrumieni, dodać liście szpinaku, pokrojone suszone pomidory i łyżkę oleju ze słoika z suszonymi pomidorami. Smażyć przez 2-3 minuty, delikatnie mieszając. Jajka roztrzepać w miseczce, dodać do nich sól, pieprz i wlać na patelnię. Przykryć patelnię i smażyć wszystko na małym ogniu. Gdy masa będzie częściowo ścięta, dodać na wierzch pokruszony ser feta i przykryć jeszcze na 1-2 minuty. Przed podaniem posypać szczypiorem.

Królewna Śnieżka

Letnie śniadanie - Królewna Śnieżka
Letnie śniadanie - Królewna Śnieżkamateriały prasowe

Do miski wlać połowę jogurtu naturalnego, wsypać płatki owsiane, cynamon i kardamon. Wymieszać i pozostawić na 15 minut. Dolać resztę jogurtu. Na wierzchu położyć porzeczki, uprażone, rozdrobnione orzechy, a następnie polać miodem.

Roszpunka

Roszpunka
Roszpunkamateriały prasowe

Ryż ugotować w osolonej wodzie. Jajko ugotować na twardo i pokroić w ćwiartki. Obraną marchewkę i umyte jabłko ze skórką pokroić w kostkę, paski albo wstążki. Do miski włożyć ryż, umyte i osuszone liście roszponki, marchewkę, jabłko i jajko. Posypać żurawiną oraz uprażonymi, pokrojonymi orzechami włoskimi. Polać dressingiem i podawać.

Kopciuszek

Sałatka Kopciuszek
Sałatka Kopciuszekmateriały prasowe

Cykorię przekroić wzdłuż na pół, oddzielić liście i poukładać je na talerzu. Pomarańczę obrać ze skórki, podzielić na cząstki i układać je pojedynczo na cykorii. Następnie posypać podprażonymi orzechami oraz posiekaną natką i polać dressingiem.

Arielka

Sok Arielka
Sok Arielkamateriały prasowe

Pomarańcze obrać ze skórki. Wszystkie składniki wrzucić do wyciskarki i wycisnąć sok. Przelać go do szklanki, dodać olej i wymieszać. W razie potrzeby rozcieńczyć wodą.

Esmeralda

Koktajl Emeralda
Koktajl Emeraldamateriały prasowe

Ananasa obrać ze skórki i pokroić na mniejsze kawałki. Wszystkie składniki zblendować na gładką masę.

Fragment książki Agaty Ziemnickiej i Juliena Sosso “Zdrowa I

promienna skóra. 60 potraw dla pięknej cery". Wydawnictwo Burda Książki.

Zdrowa i promienna skóra. 60 potraw dla pięknej cery
Zdrowa i promienna skóra. 60 potraw dla pięknej cerymateriały prasowe
Fragment książki
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas