Przygotuj ogród na majówkę

Wiosna to pracowity czas dla ogrodników. Ale potem serce rośnie, gdy widzimy, że to wszystko zrobiliśmy naszymi rękoma, no i jeszcze kilkoma sprytnymi narzędziami.

Forsycja pięknie wygląda wiosną i jest łatwa w uprawie. Przycinamy ją po kwitnieniu. Długie pędy nawet o połowę.
Forsycja pięknie wygląda wiosną i jest łatwa w uprawie. Przycinamy ją po kwitnieniu. Długie pędy nawet o połowę.123RF/PICSEL

Oto krótka ściąga, jakie zadania czekają na nas w drugiej połowie kwietnia.

Wyczyść oczka wodne

Z dużego wypompuj 2/3 wody. Usuń liście i zbierz muł. Może być na kompost. Sprawdź stan pomp i filtrów. W małym skontroluj stan folii. Jeśli jest gdzieś dziurawa, naklej łaty z klejem wodoodpornym. Ważne: zadomowiły się w nim ropuchy? Nie usuwaj ich. Zjedzą owady i wyczyszczą Ci działkę!

Z przekwitłych wiosennych roślin cebulowych (np. hiacyntów, tulipanów, narcyzów) usuń tylko kwiaty. Liście zostaw, aż same zżółkną. W ten sposób wzmocnisz cebulkę.

Przytnij żywopłot. Teraz jest najlepszy moment. Niezależnie od gatunku, przycinanie zaczynaj od boków. Jeśli masz elektryczne narzędzia (przy dużych żywopłotach warto w nie zainwestować), zwróć uwagę na kierunek ruchu - najpierw w dół, a potem do góry.

Po takich postrzyżynach możemy wziąć się za wierzchołki. Tu już wykonujemy cięcie poziome. Po takim zabiegu dobrze jest zasilić krzewy nawozem wieloskładnikowym i dbać, by ziemia pod nimi była wilgotna. Warto wiedzieć, że bukszpany i cisy możemy przycinać kilka razy w roku, bo dobrze na nie reagują. Ostatnie jednak powinniśmy wykonać w sierpniu.

Ważne:

Ważne! Krzewy ozdobne, kwitnące na wieloletnich pędach, np. forsycje, krzewuszki, lilaki, oczary, przycinamy tuż po kwitnieniu, skracając pędy o jedną trzecią. Jednak co kilka lat trzeba je prześwietlać wczesną wiosną.

Zobacz również:

Koty są jej szczególnie bliskie. Dlatego apeluje o pomoc dla nichStyl.pl
Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas