Romantyczne róże

Róże wymagają naszej troski i pielęgnacji, ale efekt jest imponujący.

Róże pnące wymagają podwiązywania do podpór
Róże pnące wymagają podwiązywania do podpór123RF/PICSEL

Róże pnące charakteryzują się bardzo długimi pędami. Świetnie nadają się do obsadzenia altanek czy pergoli. Ponieważ mimo swojej nazwy nie są roślinami pnącymi, wymagają podwiązywania do podpór. Aby osiągnąć efekt taki jak na zdjęciu, trzeba czekać 3-4 lata.

Wśród róż pnących wyróżnia się te, które powtarzają kwitnienie i kwitnące tylko raz w sezonie. Musimy to wiedzieć w momencie sadzenia, gdyż od tego zależy jak będziemy ciąć krzewy. Pierwsze tnie się na wiosnę, a kwitnące raz - po przekwitnięciu. Wszystkie róże potrzebują żyznej gleby, a w sezonie regularnego zasilania aż do lipca. Róże uwielbiają nawóz z pokrzywy. Wzmacnia on roślinę i chroni ją przed chorobami.

Róże rabatowe są krzewami niskimi bardzo obficie kwitnącymi do późnej jesieni. Najkorzystniej wyglądają posadzone w grupach. Świetnie nadają się na niskie nieformowane żywopłoty. Są bardziej odporne na mróz, ale również wymagają okrywania, a wiosną silnego przycinania. Odwdzięczą się jeszcze większą ilością kwiatów. Róże rabatowe lubią słońce i półcień, ale nie będą dobrze rosły pod koronami drzew.

Róże wielkokwiatowe to szlachetne krzewy, które są królowymi wśród róż. Na długich pędach rosną pojedynczo okazałe kwiaty, najczęściej pełne, bardzo często pachnące, w zależności od odmiany. Wymaga ziemi bogatej w składniki pokarmowe, miejsca słonecznego i przewiewnego. Przekwitnięte kwiaty należy systematycznie usuwać, by nie dopuszczać do zawiązywania owoców. Na zimę koniecznie trzeba zabezpieczyć miejsce szczepienia.

Róże rabatowe kwitną do późnej jesieni
Róże rabatowe kwitną do późnej jesieni123RF/PICSEL

Róże parkowe świetnie nadają się do obsadzenia ławeczki, czy altanki, ale też będą świetnie wyglądały posadzone pojedynczo na trawniku. Kwitną obficie i jeśli tylko będziemy usuwać przekwitnięte kwiaty, będą powtarzać kwitnienie aż do późnej jesieni.

Róża pienna świetnie nadaje się do małych ogrodów lub na balkon. Korony osadzone na pniu mogą mieć różne kształty: kuliste, parasolowate lub zwisające. Aby róża się nie złamała na wietrze, podczas sadzenia trzeba ją przywiązać do palika. Róże pienne możemy sadzić jako solitery na trawniku lub obsadzać innymi roślinami, np. różami rabatowymi, bylinami (np. lawendą) czy jednorocznymi.

Zobacz także:

Sałatka ze smażonym porem i orzechami laskowymiStyl.pl
Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas