Rośliny doniczkowe kwitnące zimą. Te prezentują się najpiękniej!

Gdy za oknem szaro i buro, tęsknimy za zieleniącymi się drzewami i bujną roślinnością balkonową. Wówczas znacznie więcej czasu spędzamy w domowym zaciszu. Liczne badania pokazały, że rośliny w pomieszczeniu, poprawiają nastrój, redukują stres i zwiększają kreatywność. Zimą warto zdecydować się na kwitnące rośliny doniczkowe, które pozwolą zapomnieć o chłodzie na zewnątrz i ożywią pomieszczenia.

Schlumbergera to roślina, która wypuszcza pąki na przełomie listopada i grudnia
Schlumbergera to roślina, która wypuszcza pąki na przełomie listopada i grudnia123RF/PICSEL

Posiadanie roślin w mieszkaniu ostatnimi czasy stało się wyjątkowo modne. Dzięki nim pomieszczenia są o wiele bardziej przytulne. Rośliny wpływają korzystnie na nasze codzienne samopoczucie, a wiele z nich świetnie radzi sobie również z oczyszczaniem i nawilżaniem powietrza.

Chociaż różnokolorowe pąki i piękne kwiaty znacznie bardziej kojarzą się nam z wiosną i latem, wiele odmian roślin doniczkowych zakwita również zimą. Wystarczy, że odpowiednio o nie zadbamy, a staną się idealnym dopełnieniem wnętrza.

Które rośliny doniczkowe kwitną zimą i jak jej pielęgnować, by długo cieszyły oko? Odpowiadamy.

Rośliny doniczkowe kwitnące zimą: Schlumbergera (Grudnik)

Schlumbergera to roślina, która wypuszcza pąki na przełomie listopada i grudnia. Kolorowe kwiaty utrzymują się przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, zdobiąc wigilijne stoły na zmianę z Gwiazdą Betlejemską. To właśnie dlatego schlumbergera potocznie nazywana jest grudnikiem, grudniówką lub kaktusem bożonarodzeniowym.

Grudnik zachwyca okazałymi podłużnymi kwiatami, których długość sięga nawet pięciu centymetrów. Zdecydowanie najbardziej popularne i pożądane są rośliny kwitnące na kolor czerwony i purpurowy. Kwiaty kaktusa bożonarodzeniowego mogą być jednak również różowe, pomarańczowe, fioletowe, białe, a nawet żółte.

Grudnik często zdobi świąteczne stoły.  Zachwyca podłużnymi kwiatami
Grudnik często zdobi świąteczne stoły. Zachwyca podłużnymi kwiatami 123RF/PICSEL

Mimo że grudnik należy do rodziny kaktusowatych, nie posiada cierni, a jedynie delikatne włoski, co znacznie ułatwia codzienną pielęgnację. Ta roślina najlepiej radzi sobie w jasnych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach. W okresie wzrostu korzystnie jest wzmocnić ją nawozem o wysokiej zawartości potasu. Wówczas mamy pewność, że kwiaty długo będą okazałe.

Rośliny doniczkowe kwitnące zimą: Spathiphyllum (Skrzydłokwiat)

Skrzydłokwiat, inaczej skrzydłolist, to niezwykle popularna roślina, którą często można spotkać w polskich domach. Jest niewymagająca i odporna na choroby. Odpowiednio pielęgnowana może zdobić pomieszczenia przez lata.

Skrzydłokwiat charakteryzuje się pięknymi, ciemnozielonymi liśćmi i białymi kwiatami o kolbiastym kształcie. Dawniej uważany był za symbol odrodzenia. Do dziś niektórzy wierzą, że roślina ta pomaga przywracać harmonię i przyciąga do domu dobrobyt.

Skrzydłolisty zaliczane są do roślin oczyszczających powietrze z toksyn.
Skrzydłolisty zaliczane są do roślin oczyszczających powietrze z toksyn.123RF/PICSEL

Jak dbać o skrzydłokwiaty, by kwitły również zimą? To rośliny doniczkowe, które lubią półcieniste stanowiska i wilgotne podłoże. Naturalnym środowiskiem dla nich są lasy równikowe. Dlatego więc, aby kwitły, potrzebują częstego podlewania. Podłoże skrzydłokwiatu zawsze powinno być wilgotne. Jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki rozwoju, będzie kwitł niezależnie od pory roku — również od grudnia do marca.

Skrzydłolisty zaliczane są do roślin oczyszczających powietrze z toksyn i zarodników pleśni, dlatego korzystnie jest postawić je w sypialni lub innym pomieszczeniu, w których spędzamy dużo czasu.

Rośliny doniczkowe kwitnące zimą: Falenopsis (Storczyk)

Storczyki od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. To wyjątkowo piękne kwiaty doniczkowe, które zachwycają długimi łodygami oraz różnokolorowymi kwiatostanami o grzbiecistej budowie. Rozkwitnięte storczyki robią wyjątkowe wrażenie. Dlatego właśnie często dajemy je w prezencie.

Storczyki, nazywane także ćmówkami są stosunkowo łatwe w uprawie, jednak podczas pielęgnacji należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. To rośliny egzotyczne, dla których polska zima jest trudnym okresem. Aby nie spowolniły wzrostu, należy stale kontrolować wilgotność ich podłoża i obserwować stan korzeni.

Storczyki, nazywane także ćmówkami są stosunkowo łatwe w uprawie
Storczyki, nazywane także ćmówkami są stosunkowo łatwe w uprawie123RF/PICSEL

Falenopsis kwitnie przynajmniej raz w roku. Chociaż, w przeciwieństwie do grudnika nie ma ustalonej stałej pory, zazwyczaj jest to przełom  jesieni i zimy lub wiosna. Co zrobić, jeśli chcemy, aby storczyk rozkwitł właśnie zimą? Pomóc może zwiększenie różnicy temperatur w czasie doby — na noc warto obniżyć ogrzewanie w pomieszczeniu o kilka stopni. Odwzorowanie naturalnego środowiska przyśpieszy rozwój rośliny. Oczywiście, dobrze jest także zainwestować w nawóz dedykowany tego typu roślinom.

Rośliny doniczkowe kwitnące zimą: Cyklamen perski

Cyklamen perski to roślina, która przywołuje na myśl Dzień Babci i Dziadka. Chociaż pojedyncze kwiaty pojawiają się już jesienią, najintensywniej kwitnie dopiero zimą — na przełomie stycznia i lutego. Cyklameny są niezwykle popularne i łatwo dostępne. Podczas trwania sezonu można kupić je w większości kwiaciarni.

Wyróżniamy wiele odmian cyklamenek różniących się między sobą zarówno wielkością, kolorem, jak i kształtem kwiatów.  Roślina ta nie potrzebuje intensywnego światła, najlepiej czuje się w chłodnych i zacienionych  pomieszczeniach. Należy podlewać ją z umiarkowaną częstotliwością — raz w tygodniu w zupełności wystarczy.

Cyklameny to częsty prezent z okazji Dnia Babci i Dziadka
Cyklameny to częsty prezent z okazji Dnia Babci i Dziadka123RF/PICSEL

***

Przeczytaj również:

Zobacz również: 

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv