Rośliny, które możesz uprawiać bez ziemi
To rozwiązanie dla osób, które unikają kontaktu z tradycyjnym podłożem, bo np. są uczulone na grzyby i pleśń.
Bez ziemi można uprawiać większość roślin, ale najlepiej sprawdzą się takie, które lubią wilgoć, np. syngonium, bluszcz, scindapsus, monstera, szeflera, anginowiec.
Sadzonki dobrze jest ukorzenić w wodzie - odetnij kilkunastocentymetrowy fragment pędu z wierzchołkiem, usuń do połowy dolne liście i wstaw do wody. Po kilku tygodniach, gdy pojawią się korzonki, możesz przesadzić rośliny do hydroponicznego zestawu albo do naczynia z żelowymi kulkami lub kamykami.
Młodym roślinom, które rosły w ziemi od niedawna, możesz jeszcze zmienić sposób uprawy. Najpierw obficie je podlej. Po kilku godzinach wyjmij z doniczki, otrząśnij z ziemi i włóż do miski z letnią wodą, zanurzając wszystkie korzenie. Po godzinie resztki ziemi ostrożnie wypłucz prysznicem, usuń uszkodzone korzenie i posadź rośliny w nowych warunkach.
Jak o nie dbać?
Pielęgnacja tak uprawianych roślin jest mało kłopotliwa, polega przede wszystkim na podlewaniu i, ewentualnie, dodawaniu nawozu hydroponicznego.
Barwne kamyki
W naczyniu wypełnionym kamykami najlepiej będą się czuły rośliny lubiące wodę, np. papirusy i niektóre draceny. Ozdobne kamyki kupisz w sklepie akwarystycznym (kosztują ok. 5 zł). Na dnie wazonu ułóż kilka kawałków węgla drzewnego, wsyp kamyki, włóż rośliny. Regularnie uzupełniaj wodę! Jeśli w naczyniu pojawi się osad, umyj je rozcieńczonym octem.
Żelowe kuleczki
Hydrożel sprzedawany jest w formie granulatu (cena: od 3 zł za opakowanie). Po zalaniu wodą zamienia się w dekoracyjne kulki. Wsyp je do szklanego (przezroczystego!) słoja lub wazonu, włóż roślinę. Wilgoć z żelu wystarcza na kilka tygodni. Kiedy kulki zaczną się zmniejszać, to znak, że trzeba dolać wody.
Zestaw hydroponiczny
Zestaw do uprawiania roślin bez ziemi składa się z doniczki ze wskaźnikiem poziomu wody, kupisz go już za 6 złotych. Potrzebny będzie także keramzyt (ok. 5 zł za 2 litry) i nawóz płynny do uprawy hydroponicznej (od kilkunastu złotych). Na dno doniczki wsyp część keramzytu, włóż roślinę i równomiernie rozłóż korzenie. Dosyp keramzytu. Lekko potrząśnij pojemnikiem, aby kuleczki równomiernie wypełniły wszelkie szczeliny. Pojemnik wstaw do osłonki i wypełnij wodą z nawozem.