Reklama

Reklama

Sauna, jak działa na urodę?

Podczas seansu ciało podgrzewa się do około 40°C i tracimy do 1,5 litra płynów. Wraz z nimi usuwamy z organizmu toksyny. Pory odblokowują się i oczyszczają z nadmiaru sebum. Spalamy nawet 600–900 kcal. Skóra staje się bardziej jędrna oraz lepiej wchłania kosmetyki.

Przed seansem warto jest wypić 1 litr wody, by było co wypocić. Ostatni posiłek zjedzmy przynajmniej godzinę wcześniej.

✓ Trzeba zmyć makijaż, wziąć prysznic i wytrzeć ciało do sucha. Zdejmijmy biżuterię, bo możemy się poparzyć.

✓ W saunie przebywa się zupełnie nago. Jeśli nie jesteśmy same, możemy okryć się ręcznikiem.

✓ Pierwsza wizyta powinna trwać ok. 10 minut.

✓ Podczas seansu się nie rozmawia, ponieważ ciepłe powietrze powinno dostawać się do organizmu przez nos, nie przez usta, i żeby nie przeszkadzać innym w relaksie.

Reklama

✓ Na początek połóżmy się na najniższej ławce - tu jest najchłodniej. Wraz z oswajaniem się z warunkami, przenośmy się wyżej.

✓ Jeśli współuczestnicy się zgadzają, kamienie możemy polać wodą z olejkami eterycznymi: inhalują, odprężają, poprawiają samopoczucie.

✓ Gdy skończymy wygrzewać ciało, schładzamy się pod prysznicem letnią wodą i nakładamy krem.

✓ Zawsze po zabiegu w saunie zalecany jest przynajmniej 20-minutowy odpoczynek oraz uzupełnienie płynów z mikro- i makroelementami, np. wodą, izotonikiem lub sokiem pomidorowym.

Jaką saunę wybrać?

Parowa (łaźnia lub sauna rzymska) jest najlepsza dla nowicjusza. Łagodnie działa na organizm. Temperatura w środku waha się między 45°C a 65°C. Panuje w niej duża, ułatwiająca oddychanie, wilgotność (45-50 proc.).

Sucha (sauna szwedzka lub fińska) najmocniej hartuje ciało. Temperatura w saunie osiąga 60°C- -90°C, natomiast wilgotność tylko 10-15 proc.

Mokra zalecana jest przy skórze przetłuszczającej się. Temperatura sięga 65°C-70°C, przy wilgotności 40 proc., czasem nawet 100 proc.

Na podczerwień (sauna infrared) dla tych, którzy chcą schudnąć. Ciało nagrzewane jest promieniami. Seans trochę przypomina wygrzewanie się na słońcu. Panuje w niej temperatura od 30°C do 60°C i wilgotność 5-25 proc.

Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: sauna | zdrowie | sauna parowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy