Ścieżka do pięknych paznokci
Mogą być zdrowe i mocne, dzięki codziennym staraniom i zdrowej diecie.
Elastyczne skórki
Zadzierające się skórki wokół paznokci to problem wielu osób. Najczęściej jest to spowodowane nieumiejętnym usuwaniem i przesuszeniem skórek. Pamiętajmy, aby ich nie wycinać, a jedynie odpychać szpatułką. Nie zapominajmy również o smarowaniu rąk i paznokci odżywczym kremem. Róbmy to po każdym umyciu dłoni.
Gładka płytka
Bruzdy, wgłębienia czy wypukłości, powstające czasem na płytkach paznokci, nie dodają im urody. Jeśli nie możemy się ich pozbyć, zadbajmy, aby stały się niewidoczne. W gabinecie kosmetycznym paznokcie można pokryć akrylem maskującym, wyrównującym ich powierzchnię i nadającym odpowiedni kształt.
W drogeriach dostępne są preparaty, które możemy stosować sami w domu, np. Ridge Filler marki Inglot czy Wzmacniający żel marki Killys. Kosmetyki te dodatkowo odżywiają i utwardzają płytkę paznokci.
Bez przebarwień
Stosowanie ciemnych lakierów sprawia, że paznokcie tracą swoje naturalne, jasnoróżowe zabarwienie. Aby je przywrócić, codziennie przecierajmy płytkę sokiem cytrynowym. Możemy smarować nim całe dłonie, ponieważ sok doskonale wygładza i odżywia skórę.
Jeśli przebarwienia z paznokci nie schodzą, można przetrzeć płytkę wodą utlenioną. Gdy wreszcie odzyska różowy kolor, pamiętajmy o nakładaniu specjalnej bazy przed każdym malowaniem paznokci ciemnym lakierem.
Zawsze zadbane
Częste używanie zmywacza może osłabić płytkę paznokci. Aby lakier długo się trzymał i nie tracił połysku, należy przestrzegać kilku zasad. Nie malujmy paznokci zaraz po umyciu rąk. Gdy płytka jest nawet lekko wilgotna, podczas wysychania nieco się kurczy. A to może sprawić, że lakier zacznie pękać. Trzeba więc będzie wkrótce go zmyć i pomalować ponownie, co uszkadza powierzchnię paznokci.
Przed lakierowaniem warto delikatnie zmatowić płytkę bardzo drobnym, szklanym pilnikiem i odtłuścić ją specjalnym preparatem lub spirytusem. Wtedy lakier nie będzie tak szybko odpryskiwał.
Cenna witamina
Dla zdrowia paznokci, a także włosów niezbędna jest biotyna, witamina z grupy B, znana również jako witamina H. Możemy mieć jej za mało, gdy jemy dużo słodyczy, produktów z konserwantami, a także wędzonych. Aby uzupełnić niedobory biotyny, należy na stałe włączyć do diety gotowane żółtka jaj, zielony groszek, orzechy, migdały, soczewicę, ziarna zbóż oraz kalafiory. Przy niedoborach warto również pić rozpuszczone drożdże piwne, które zawierają najwięcej witamin z grupy B.
Białe plamki
To najczęściej efekt mikrourazów, spowodowanych np. nieumiejętnym wycinaniem skórek, piłowaniem. Ale gdy cała płytka się odbarwia, może to świadczyć o chorobie, np. łuszczycy, niewydolności serca lub nerek. Z takimi objawami należy jak najszybciej wybrać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania.
Podłużne bruzdy
Jeśli są płytkie, nie ma powodu do niepokoju. Jednak gdy stają się wyraźne i głębokie, należy koniecznie iść do lekarza. Takie objawy mogą bowiem świadczyć o chorobach układu pokarmowego, układu krążenia, łuszczycy albo o zaburzeniach hormonalnych. Natomiast cieniutkie, rozgałęziające się prążki pojawiają się, gdy dopada nas jakaś infekcja.
Mniej kawy i herbaty
Zwłaszcza mocnej. Napoje te utrudniają bowiem przyswajanie białka i żelaza. Niszczą też witaminy z grupy B, które są niezbędne do wchłaniania związków mineralnych przez organizm. Z codziennego jadłospisu należy też wyeliminować wysoko przetworzoną żywność, np. chipsy, fast foody, słodycze, a także smażone i wędzone produkty. Zawierają one składniki, które mogą uszkadzać strukturę paznokci oraz włosów.