Segregacja pod kontrolą
Segregacja odpadów wciąż sprawia nam trudności. Nie wiemy, do którego pojemnika wrzucić szkło, czy resztki warzyw. Oto kilka cennych porad.
Niebieski papier
A dokładnie: czasopisma, gazetki reklamowe, ulotki, katalogi, książki, zeszyty, opakowania papierowe i tekturowe, kartony, tekturę falistą. Przed wrzuceniem papieru do pojemnika usuń zszywki, spinacze i plastikowe okładki. Papier nie może być zatłuszczony - taki trafia do pojemnika czarnego.
Żółty plastik i metale
Co dokładnie? Zgniecione i puste butelki plastikowe po napojach (bez nakrętek), zakrętki od butelek i słoików, opakowania plastikowe po artykułach spożywczych, kosmetykach i chemii gospodarczej (bez nakrętek), plastikowe przedmioty, styropian, zgniecione aluminiowe puszki po napojach, metalowe puszki po konserwach i przetworach, zgniecione kartony wielomateriałowe po mleku i napojach (bez nakrętek), torebki, folie z tworzyw sztucznych, worki foliowe, reklamówki, koszyczki po owocach, drobny złom żelazny i metale kolorowe.
Zielony szkło
Ale nie każde. Tylko butelki po napojach (bez nakrętek), słoiki (bez nakrętek, zacisków, gumowych uszczelek), szklane opakowania po kosmetykach, puste szklane opakowania po lekach. Potłuczone szyby, lustra, szklanki wędrują do pojemnika czarnego!
Biały szkło bezbarwne
Nie wszystkie gminy wystawiają białe pojemniki, ale tam, gdzie one są, szklane opakowania należy segregować kolorami.
Brązowy bioodpady
Do takiego pojemnika wrzucaj resztki warzyw i owoców, fusy od kawy i herbaty, skorupki jaj, zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe. Nie wolno wrzucać tu resztek mięsa, kości itp.
Czarny zmieszane
Tutaj wyrzuć niemal całą resztę, jak porcelanę, szkło stołowe, opakowania po aerozolach, tekstylia, resztki mięsne oraz kości, mokry lub zabrudzony papier, zużyte materiały higieniczne, w tym pieluchy jednorazowe, żwirek z kuwet dla zwierząt, potłuczone szyby i lustra.
Szary na odpady zielone
Tu wrzucaj liście, skoszoną trawę, gałęzie (wystawiane głównie w gminach wiejskich, od marca do listopada).
Odpady niebezpieczne
Nie mogą trafić do kolorowych pojemników. Przeterminowane leki, igły, strzykawki i termometry rtęciowe zanieś do apteki. Zużyte baterie, żarówki itd. oddasz w szkołach, na poczcie, w większych sklepach. Sprzęt elektryczny i elektroniczny zostawisz w sklepie, w którym kupujesz nowy sprzęt. Akumulatory, oleje samochodowe, płyny chłodnicze przyjmą na stacji benzynowej.
Zobacz także: