SOS dla trudnej cery
Problematyczna skóra ze skłonnością do przetłuszczania się, rozszerzonych porów i krostek wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Dowiedz się, jak prawidłowo o nią dbać!
W ciągu dnia ochrona i kamuflaż
Nieestetyczne zmiany skórne to nie jest coś, czym lubimy się chwalić. Na szczęście są sposoby, by je zminimalizować, a gdy trzeba, ukryć. Cera skłonna do przetłuszczania się i pojawiające się na niej wypryski to nie są problemy tylko młodych ludzi. Coraz więcej osób w średnim wieku boryka się z tego typu defektami.
Częste zmiany temperatur i poziomu wilgotności o tej porze roku to wyzwanie dla cery problematycznej. Na dzień stosuj krem, który ochroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, ale nie będzie przy tym tłusty. l To mit, że cery z tendencją do przetłuszczania się nie trzeba nawilżać. Każda skóra potrzebuje nawodnienia, ale bez dodatkowych czynników drażniących, typu alkohol czy nadmiar barwników.
Na krostki stosuj punktowo korektor. Wybierz cielisty (można nałożyć go na podkład). Na koniec użyj pudru matującego. Pochłonie nadmiar sebum i skóra nie będzie się błyszczeć. Kosmetyki powinny być antybakteryjne, o beztłuszczowej formule.
Wieczorem łagodne oczyszczanie
Pamiętaj o tym, że cera problematyczna jest niezwykle wrażliwa na wszelkie zanieczyszczenia.
Noc to czas odnowy, także dla skóry. By problematyczna cera mogła się zregenerować, należy zapewnić jej do tego odpowiednie warunki - czystość i nawilżenie - oraz wspomóc jej naturalne procesy regeneracji.
Staranny demakijaż to podstawa. Pozostawianie na noc resztek makijażu i brudu grozi dermatologiczną katastrofą. Jeśli to możliwe, usuwaj makijaż wcześniej, nie w momencie, gdy kładziesz się spać. Stosuj antybakteryjne, ale delikatne żele dla cer problematycznych.
Potem nałóż na twarz krem nawilżająco-złuszczający z kwasami (np. salicylowym), który pomoże skórze uwolnić się od zbędnej warstwy zrogowaciałego naskórka. Oczyszczanie zakończ przetarciem twarzy tonikiem bezalkoholowym. Zwęzi pory skóry i odświeży ją.
Oczyszczanie warto przeprowadzić także od wewnątrz. Niektóre potrawy mogą podrażniać cerę i potęgować problem przetłuszczania i wyprysków. Unikaj więc ostrych przypraw, ogranicz ilość spożywanego cukru w każdej postaci oraz słonych przekąsek. Dieta bogata w warzywa (surowe i gotowane) oraz owoce, a także picie dużych ilości wody i naparów z ziół zapewnią detoks całemu organizmowi, w tym także cerze.
Specjalistyczne metody
Codzienna pielęgnacja może okazać się niewystarczająca. Warto uzupełniać ją zabiegami o mocniejszym działaniu.
Problemem cery tłustej i trądzikowej jest często nadmierne rogowacenie naskórka i zaburzenie naturalnych procesów złuszczania. Zanieczyszczeniom trudno przebić się przez warstwę zbyt grubego naskórka, pory skóry się zatykają i tak powstają krostki. Dlatego warto wspomóc skórę kosmetykami lub zabiegami o działaniu złuszczającym.
Profesjonalne zabiegi z użyciem kwasów o silniejszym działaniu wykonuje kosmetyczka. Korzystaj z nich, póki trwa zima i słońce jest dla nas łaskawe. Tego typu zabiegi często są bowiem światłouczulające.
Seria 3-4 zabiegów z użyciem lasera frakcyjnego CO2 pomoże przy cerze łojotokowej z wypryskami, a nawet przy trądziku. Doskonale usuwa także blizny potrądzikowe.
W domu pamiętaj o wykonywaniu peelingu. Wystarczy raz na dwa tygodnie - częstsze złuszczanie pobudza skórę do nadmiernej produkcji łoju, a nie o to nam chodzi. Nie stosuj tych z drobinkami - podrażniają skórę i czynią ją bardziej podatną na stany zapalne. Najlepszy będzie peeling enzymatyczny.
Profesjonalne zabiegi kosmetyczne, choć bardzo skuteczne, zwykle bywają dość drogie. Za mniejszą cenę do samodzielnego stosowania w domu możesz kupić kosmetyki o wysokim stężeniu kwasów, które również intensywnie odnowią cerę i usuną niedoskonałości. Spytaj o nie w aptece. Poproś farmaceutkę, by wytłumaczyła ci, jak stosować te preparaty.