SOS dla włosów po farbowaniu
Idealny odcień, lśniące, miękkie włosy, skóra bez podrażnień: tak może być po każdej
Po pierwsze - nie szkodzić... szamponem
Używaj kosmetyku do włosów farbowanych (bo zwykły wypłukuje pigment!). Zawarte w nim olejki i wyciągi roślinne otaczają pasma cienką powłoczką i chronią kolor przed blaknięciem.
Gdy po koloryzacji pojawi się suchy łupież, sięgnij po szampon przeciwłupieżowy, też przeznaczony do włosów farbowanych.
Sposób na matowe pasma
Po koloryzacji włosy z czasem tracą blask, stają się matowe. Aby przywrócić im połysk, wypróbuj cytrynową płukankę (do jasnych pasm) lub miodową maskę (do włosów ciemnych).
Do litra wody wciśnij sok z połówki cytryny. Płucz włosy po każdym myciu.
Wymieszaj 2 łyżki miodu i 3 łyżki oliwy. Wetrzyj maskę we włosy, a po 15 minutach spłucz i dokładnie umyj je szamponem.
Kiedy sięgnąć po maskę?
Raz w tygodniu stosuj regenerującą maseczkę naprawczą przeznaczoną do włosów farbowanych. Nałóż kosmetyk na umyte, wilgotne pasma, przykryj je foliowym czepkiem, owiń głowę ręcznikiem (ciepło wzmocni działanie) i pozostaw ją na włosach 30 min. Maseczka uzupełni ubytki keratyny, nawilży i wzmocni osłabione włosy. Świetnie działa też domowa maseczka z żółtka i oleju rycynowego (wetrzyj ją we włosy i skórę głowy).
Odżywka do zadań specjalnych
Po każdym myciu głowy nakładaj odżywkę do włosów farbowanych. Ma ona za zadanie wzmocnić pasma, nawilżyć je, wygładzić i zapobiec blaknięciu koloru. Kosmetyk pozostaw na kilka minut. Potem spłucz włosy letnią, a na koniec - chłodną wodą (to domknie łuski i zapobiegnie plątaniu końcówek przy rozczesywaniu).
Naturalne odświeżanie koloru
Napar z rumianku - rozjaśni włosy, które wyjściowo mają odcienie od jasnego blondu po jasnobrązowe. Włosy płucz w naparze po każdym myciu.
Odwar z łupin cebuli - wzmocni kolor włosów w odcieniu złocistego blondu i miedzianej rudości. Płucz w nim włosy po każdym myciu.
Wywar z kory dębu - przyciemni włosy szatynek. Płucz włosy w letnim naparze po każdym myciu.
Więcej blasku!
Po farbowaniu warto podkreślać świeży, lśniący kolor pasm odpowiednio dobranymi preparatami do stylizacji. Wybierz np. nabłyszczający lakier do włosów, spray lub piankę z rozświetlającymi drobinkami. Kosmetyk utrwali fryzurę i nada włosom połysk. Możesz także wetrzeć w pasma kroplę suchego olejku. Nie tylko pielęgnuje on włosy, ale też wygładza pasma i nadaje im olśniewający blask (od gładkiej powierzchni lepiej odbija się światło!).
Ostrożnie z suszarką
Po koloryzacji włosy i skóra głowy są przesuszone. Aby nie nasilić problemu, z umiarem korzystaj z suszarki. Jeśli nie musisz suszyć włosów, lepiej pozostaw je, by wyschły naturalnie. Jeśli suszarka jest niezbędna - susz włosy letnim strumieniem powietrza, trzymając urządzenie ok. 20-30 cm od głowy. Warto zainwestować w suszarkę z funkcją jonizacji (zapobiegniesz m.in. elektryzowaniu się pasm).
Szczotka - nie tylko do czesania
Najlepsza dla włosów (szczególnie osłabionych koloryzacją) jest szczotka z naturalnego włosia, np. dzika. Warto nią nie tylko czesać pasma, ale także każdego wieczora szczotkować je "pod włos". Jest to wspaniała kuracja oczyszczająca (usuniesz resztki kosmetyków do stylizacji), a także wzmacniająca (dotlenisz cebulki). Szczotkowane włosy są mocne i lśniące!
Dieta dla włosów, czyli kuracja od wewnątrz
Dla kondycji włosów znaczenie ma nie tylko to, jak je pielęgnujesz, ale także... to, co jesz. Aby były zdrowe, mocne i lśniące, w diecie nie może zabraknąć m.in. pełnoziarnistych produktów zbożowych, tłustych ryb, jaj, mleka, naturalnych jogurtów, kolorowych warzyw i owoców, czerwonego mięsa, podrobów, pestek dyni, orzechów, oliwy.