Spiżarnia urody

Wykorzystaj jesienne dary natury i zrób doskonałe kosmetyki. Z pewnością świetnie podziałają na skórę i włosy, a nie uszczuplą twojego portfela.

Jesienne dary natury są nieocenionym źródłem witamin i mikroelementów
Jesienne dary natury są nieocenionym źródłem witamin i mikroelementów123RF/PICSEL

Skóra o tej porze roku narażona jest na częste zmiany temperatury i suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Trądzik, przebarwienia, przesuszona i łuszcząca się skóra, a do tego suche, wypadające i łamiące się włosy - to najczęstsze jesienne problemy. Możesz sobie z nimi poradzić wykorzystując naturalne produkty, których jesienią nie brakuje.

Zacznij od peelingu

Aby zabieg wykonywany na skórze przyniósł efekt, powinien być poprzedzony peelingiem. Dzięki niemu odsłania się jaśniejsza i zdrowsza skóra. Poprawia się również mikrokrążenie - cera natychmiast nabiera ładnego koloru. Jest też lepiej przygotowana na wchłonięcie substancji aktywnych.

Przy cerze normalnej lub tłustej peelingi wykonuj raz w tygodniu, przy suchej, wrażliwej i delikatnej - raz na dwa tygodnie. Możesz wykorzystać np. fusy z kawy zmieszane z odrobiną cynamonu, łyżką oliwy lub garścią soli. Bardzo dobry jest peeling orzechowy: 1/4 szklanki zmielonych orzechów zmieszaj z 1/4 szklanki jogurtu. Dodaj łyżeczkę miodu. Nakładaj na wilgotną skórę okrężnymi ruchami. Masuj przez kilka minut, po czym zmyj ciepłą wodą.

Wygładź skórę

Na oczyszczoną skórę nałóż maseczkę. Często już po pierwszym zastosowaniu widać jej efekty. Maseczki dostarczają wielu składników odżywczych, polepszają ukrwienie skóry, stymulują odnowę komórkową i wygładzają zmarszczki. Jeśli chcesz uelastycznić, wygładzić i rozjaśnić dojrzałą, zmęczoną cerę, wypróbuj maseczkę z winogron: rozgnieć kilka obranych ze skórki owoców i dodaj łyżeczkę rozgotowanego siemienia lnianego lub 2 łyżki mąki ziemniaczanej. Zmyj po 20 minutach.

Wzmocnij włosy

Jesienne produkty znakomicie sprawdzają się w pielęgnacji włosów. Zrobisz z nich regenerujące maski. Na suche i łamliwe włosy świetna będzie z miodu i banana: dojrzałego banana rozgnieć z 2 łyżkami miodu i łyżką jogurtu naturalnego. Maskę nałóż na włosy na 30 minut i umyj głowę szamponem. Świeżym sokiem jabłkowym warto płukać włosy przy łupieżu, łojotoku czy nadmiernym przetłuszczaniu. Nacieraj skórę głowy 3 razy w tygodniu.

Spiżarnia urody

Jabłka. Neutralizują wolne rodniki, opóźniając powstawanie zmarszczek. Wzmacniają naczynia krwionośne, zapobiegając ich pękaniu. Ujędrniają. Nadają się na maseczki i płukanki. Uwaga! Mogą podrażnić cerę wrażliwą.

Winogrona. Bez względu na kolor, owoce te nawilżają, uelastyczniają, odżywiają, ujędrniają i wzmacniają bariery ochronne skóry. Dodają skórze blasku, poprawiają krążenie krwi w komórkach. Regulują wydzielanie sebum. Świetne do peelingów i na maseczki.

Orzechy. Włoskie, laskowe, arachidowe i migdały - wszystkie wzmacniają skórę, poprawiają jej elastyczność, jędrność i nawilżenie, wygładzają ją i oczyszczają. Z miąższu zrobisz doskonałe maseczki i peelingi, a odwary z łupin pogłębią odcień ciemnych włosów.

Śliwki. Wzmacniają naczynka (ze względu na zawartość witamin C i K, wspomagających układ krwionośny i krzepnięcie krwi), wyłapują wolne rodniki, wygładzają cerę, głęboko oczyszczają skórę i zwężają rozszerzone pory. Tak działają nie tylko śliwki świeże, ale też owoce suszone (warto je jednak wcześniej namoczyć). Świetne na maseczki.

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas