Sposoby na pielęgnację podłóg z drewna

Są eleganckie, solidne, zdrowe i długo trzymają ciepło. Podpowiemy ci, jak najlepiej o nie dbać i czyścić. Dzięki temu dłużej będą ładne i trwałe.

Ograniczaj kontakt drewnianej, nawet lakierowanej, podłogi z wodą do minimum
Ograniczaj kontakt drewnianej, nawet lakierowanej, podłogi z wodą do minimum123RF/PICSEL

Jeśli chcesz przedłużyć żywot parkietów, zwykle wystarczy je nieco odświeżyć. Jak je czyścić i konserwować na co dzień, aby się nie niszczyły?

Jeśli są zadbane

Nie wymagają specjalnych zabiegów. Wystarczy wycierać je lekko wilgotną szmatką skropioną terpentyną. Potem możesz nałożyć bezbarwną pastę, najlepiej w płynie. Gdy przeschną, wypucuj do połysku. 

Mocno zabrudzone

Najłatwiej wyczyścić mieszaniną czystej benzyny i terpentyny w proporcji 1:1. Zmyj je grubym tamponem ligniny (często go zmieniając) nasączonym mieszaniną i zaraz przeciągnij grubą, miękką szmatką, najlepiej frotté. Po wyczyszczeniu i przeschnięciu użyj pasty, a potem wypoleruj. 

Zalane klepki

Klepki zalane wodą lub kolorowym płynem (np. herbatą lub kawą) po wyschnięciu zeskrob żyletką lub stalową wełną. Potem wypastuj i wypoleruj.

Plamy na podłodze olejowanej

Likwiduj zmywaczem do takich powierzchni. Gdy zostaną ślady, zeszlifuj je drobnym papierem ściernym o tzw. małym uziarnieniu (o grubości ziarna 100-120). Potem nałóż kolejną warstwę oleju. Kiedy już wniknie w głąb, przetrzyj, a potem dobrze wypoleruj.

Gdy coś się rozleje, szybko ją wycieraj, aby zapobiec trwałemu uszkodzeniu i poplamieniu
Gdy coś się rozleje, szybko ją wycieraj, aby zapobiec trwałemu uszkodzeniu i poplamieniu123RF/PICSEL

Gdy parkiet jest lakierowany

Zanieczyszczenia usuwaj benzyną ekstrakcyjną lub woskową pastą do konserwacji karoserii samochodu (od 13 zł). Małe wgłębienia wypełniaj szpachlą woskową (od 6 zł), dostosowując jej kolor, np. do jasnego parkietu dębowego. Rysy i przetarcia zamaskuj specjalnym korektorem o dopasowanym odcieniu (dostępnych jest aż 90) z szybkoschnącym lakierem (zestaw od 10 zł). Powinnaś nim najpierw wstrząsnąć, a potem delikatnie nanieść. 

Głębsze ubytki

Maskuj twardym wypełniaczem (szpachlą) woskowym o odpowiednim kolorze. Przed retuszem pozbądź się drzazg za pomocą ostrza śrubokręta. Jeżeli wgniecenie jest duże, potrzymaj nad nim sztabkę twardej szpachli i stopniowo rozgrzej lutownicę do momentu, aż spadające krople uzupełnią uszkodzenie. Po stwardnieniu zbierz nadmiar szpachelką i wygładź wełną stalową. Podretuszuj pisakiem lakierowym.

Drewniane panele

Lakierowane przecieraj miękką ściereczką zwilżoną w wodzie i skropioną terpentyną. Kiedy wyschną, użyj preparatu do nabłyszczania (od 14 zł).

Białe podłogi

Z naturalnego, heblowanego drewna myj gorącą, mydlaną wodą. Często ją zmieniaj. Wycieraj miękką szmatką (np. spranym ręcznikiem frotté).

Deski pokryte farbą olejną

Najłatwiej wyczyścisz szmatką zwilżoną wodą i skropioną terpentyną. Szpary wypełnij kitem do parkietu w tubie (od 13 zł) o konsystencji podobnej do silikonu i pomaluj podłogę jeszcze raz. 

Zobacz także:

Co Rafał Cieszyński szepcze do ucha Marcie Wierzbickiej?Styl.pl/materiały prasowe
Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas