Reklama

Stawiamy swój własny murek gabionowy

Chcesz postawić na swojej posesji murek gabionowy? Postaw na samodzielny montaż. Zanim jednak zabierzesz się za pracę, sprawdź co zrobić, żeby twoje marzenia o efektownym murku gabionowym nie legły w gruzach.

ABC wyboru paneli na murek gabionowy

Aby murek gabionowy był efektowny nie tylko w dniu jego postawienia, ale także przez wszystkie lata jego użytkowania, wybierz wysokiej jakości panele, które nie będą wymagały regularnej konserwacji. Konserwacja paneli w murku gabionowym będzie mocno utrudniona, tym bardziej warto wybrać systemy o wieloletniej odporności antykorozyjnej.

Będziesz mieć pewność, że zbudowana przez ciebie konstrukcja nie legnie w gruzach, jeśli do budowy murku wykorzystasz dedykowany system paneli. W innym przypadku ryzykujesz utratą pieniędzy wydanych na murek, a nawet zdrowiem, gdyż niepewna konstrukcja może się przewrócić, kiedy będziesz w jej pobliżu.

Reklama

Czy już wiesz, czym chcesz wypełnić murek? Jeśli decydujesz się na drobne wypełnienie, sprawdź, czy wybrane przez ciebie panele można wypełnić specjalnymi taśmami, które nie tylko dodadzą murkowi uroku, ale także zapobiegną wysypywaniu się materiału (na przykład panele Zenturo firmy Betafence, dedykowane stawianiu murków gabionowych, można wypełnić stalową taśmą Perfo lub taśmą z wysokiej jakości PVC) lub wybierz system paneli o drobniejszych oczkach.


Murek gabionowy możesz wypełnić różnorodnym materiałem:

odłamkami lawy,
otoczakami,
szarym wapieniem,
szkłem z recyklingu,
cegłami,
dachówkami,
korą drzewa,
pniakami,
liśćmi,
gałęziami,
bambusem,
skorupami orzecha kokosowego.

Dzięki swobodzie w wyborze wypełnienia murek gabionowy możesz idealnie dopasować do charakteru twojej posesji.

Jak samodzielnie postawić murek gabionowy?

Zanim przystąpisz do budowy murku, pamiętaj, że:

Do tworzenia murku gabionowego należy wykorzystywać tylko panele, słupy i akcesoria przeznaczone do stawiania tego typu konstrukcji.

Aby konstrukcja twojego murku gabionowego była solidna i wytrzymała, powinna mieć nie więcej niż 2 m wysokości.

Słupy, na których zamontujesz konstrukcję murku, powinny być o 50 cm wyższe od paneli.

Murek gabionowy postawisz w kilku prostych krokach:

Wyznacz linię, wzdłuż której zbudujesz murek.

Wykop dołki pod słupy (słupy muszą być zawsze umieszczone poniżej granicy przemarzania gruntu, która jest różna dla różnych regionów Polski).

Zabetonuj pierwszy słup.

Między dołkami wykonaj rowek o szerokości murku gabionowego i głębokości 5 cm, wypełnij go betonem, żwirem, cementem lub podobnym materiałem, aby zagęścić podłoże pod murkiem.

Zamontuj dwa panele do przeciwległych boków pierwszego słupa. Z drugiej strony podeprzyj je kawałkiem deski lub kamieniami, wypoziomuj.

Włóż drugi słup do kolejnego dołka, przymocuj tymczasowo do niego oba panele złączkami. Zasyp dołek betonem, ubij. Odkręć tymczasowo przykręcone złączki, dołóż kolejne dwa przęsła po obu stronach słupa i przykręć na stałe złączki.

W analogiczny sposób montuj kolejne słupy i panele.

Wypełnianie murku:

Wypełnianie murku rozpocznij po całkowitym zastygnięciu betonu.

Aby panele nie wybrzuszały się pod wpływem wypełnienia, użyj specjalnych rozpórek - należy je zamontować w regularnych odległościach - najpierw zamontuj pierwszy rząd rozpórek, potem drugi.

Przy użyciu plastikowej tuby napełnij murek wypełnieniem do wysokości drugiego rzędu rozpórek. Ręcznie popraw ułożenie wypełnienia, jeśli uznasz to za konieczne.

Zainstaluj trzeci rząd rozpórek, napełnij murek kolejną warstwą wypełnienia. W podobny sposób kontynuuj pracę, aż do całkowitego wypełnienia murku - nie zapomnij o rzędzie rozpórek w górnej części murku.

Górę murku zabezpiecz listwą zamykającą (o ile wybrany przez ciebie system ma dedykowane listwy zamykające), by uniemożliwić wyciąganie wypełnienia.

Źródło: BetafenceStyl.pl/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama