Storczyk - co mu dolega?

Phalaenopsis szybko daje znać, że nie odpowiada mu nasza pielęgnacja.

article cover
123RF/PICSEL

Storczyk - co mu dolega?

Liście brązowieją
- bo zostały poparzone przez zbyt silne promienie słoneczne. Storczyk, aby pięknie kwitł, potrzebuje rozproszonego światła, a nie bezpośredniej ekspozycji na słońce. 
Albo zwyczajnie został przenawożony. Rozcieńczaj w wodzie 1/3 dawki nawozu.
Marszczy liście
- bo roślina nie pobiera wody korzeniami. Dlaczego? Albo zbyt skąpo ją nawadniasz i korzenie pousychały, albo z powodu nadmiaru wody zgniły.
Co robić? Ostrożnie wyjmij storczyka z doniczki i oceń stan korzeni. Te zupełnie suche lub zgniłe wytnij, a miejsce cięcia zasyp sproszkowanym węglem drzewnym. 
- roślinę przesadź do świeżego podłoża dla storczyków. Podlej dopiero po 2-3 dniach, żeby miejsca cięcia się zabliźniły. Potem nawadniaj co około 10 dni - gdy podłoże przeschnie.
Korzenie szarzeją
- bo roślina jest słabo nawodniona, inaczej jej korzenie byłyby zielone. Gdy zaczynają robić się szarosrebrzyste, to znak, że storczyka trzeba podlać. Doniczkę zanurz w wodzie (ma przykrywać korzenie), a po 30 minutach odlej jej nadmiar. 
Używaj wody odstanej. Twarda osadza się na korzeniach i one zamierają.
Zrzuca pąki
- bo w sklepie stał blisko drzwi wejściowych i był narażony na przeciągi, podmuchy zimnego powietrza. Taki po przyniesieniu do domu może zrzucać pąki. 
- bo przeżył szok termiczny podczas wietrzenia pokoju zimą albo podczas transportu - przed wyniesieniem rośliny ze sklepu owiń ją szarym papierem. 
- bo przenosiłaś go z miejsca na miejsce w okresie, gdy tworzył pąki. Tak zareagował na zmianę natężenia i kierunek padania światła słonecznego. Gdy storczyk wypuszcza pęd z pąkami, staraj się go nie przekręcać na parapecie.
+1
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas