Sześć sposobów na podlewanie roślin na działce
Jesteś początkującym działkowcem? Albo dłużej masz ogród, ale uprawy nie zawsze się udają? Zapewne nie wszystko wiesz o jego pielęgnacji.
1. Pora dnia
Nawilżaj grządki rano, nie w południe, bo krople na liściach działają jak soczewki, zaparzają je, wypalają i ułatwiają wnikanie drobnoustrojów. A wieczorne nawadnianie zwiększa aktywność ślimaków, które po wilgotnej glebie łatwiej docierają do roślin.
Rada
Podlewaj ogród, gdy ziemia lekko przeschnie, ale całkiem nie wyschnie! Nasączaj wodą podłoże, a nie liście.
2. Jak to robić?
Delikatnie, rozproszonym strumieniem, tak długo, aby wilgoć wniknęła minimum 20 cm w głąb. Wykonuj to systematycznie, mniej więcej o tej samej porze, bo rośliny się do niej przyzwyczajają. Nie musisz tego robić codziennie, ale nie dopuszczaj do przesuszenia lub przelania. Inaczej rośliny będą zamierać i gnić. Jeżeli zdecydujesz się na podlewanie warzyw korzeniowych (marchewki, pietruszki, selera), rób to regularnie, aby nie wykształciły się drobne, płytkie i wykrzywione korzenie.
Rada
Lepiej podlewać 1-2 razy w tygodniu i większą ilością wody. Zamontuj też w ziemi czujnik wilgoci, który umożliwi jej zwilżanie, gdy jest to konieczne.
3. System nawadniający
Jeśli go zamontujesz, o stałej porze będzie się włączało tzw. nawadnianie kropelkowe. Zainstaluj sterowniki czasowe.
Rada
Dopilnuj, aby woda wnikała w najbliższe sąsiedztwo korzeni i się nie marnowała.
4. Ochrona ziemi
Ściółkuj podłoże (np. trawą, słomą, korą), zmieszaj je z hydrożelem lub obłóż czarną agrowłókniną, aby utrudnić parowanie i rozwój chwastów. Usuwaj je, bo zabierają roślinom wodę.
Rada
Nad uprawą rozwieś białą, cienką agrowłókninę chroniącą przed słońcem.
5. Zasilanie
Im więcej próchnicy i materii organicznej, tym lepsze właściwości gleby.
Rada
Pod uprawy stosuj kompost lub odkwaszony torf i zmieszaj go z podłożem. Wykładaj punktowo, pod każdą roślinę.
6.Jaka woda?
Łap deszczówkę do pojemników ustawionych w cieniu. Dzięki temu nie rozwiną się w nich glony i nie będzie za ciepła.
Rada
Zimną kranówkę napuść dzień wcześniej do beczki, aby się nieco ogrzała (dzięki temu unikniesz szoku termicznego). Pamiętaj, że woda ze stawu i rowu może być skażona.
***Zobacz także***