Reklama

Reklama

Tak zmieniały się męskie stroje pływackie

Henry Taylor, 1908 r. Londyn /Getty Images

Letnie igrzyska olimpijskie odbywają się co 4 lata, począwszy od 1896 roku. Te jedne z największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Uznawane są przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe. Dlatego nie ma mowy, by pokazać się na nich w byle czym.


Dlatego zawody te od dziesiątków lat stanowią imprezę, na której kreuje się modowe trendy strojów pływackich. Jak się one zmieniały na przełomie dziesiątków lat?

Projektanci prześcigali się wymyślaniu designu, który zmniejszy opór hydrodynamiczny, a tym samym zoptymalizuje czasy i wyniki podczas startów. Sami zobaczcie.

Rok 1912, Sztokholm

W tym roku obowiązywały mocno, jak na tamte czasy, wycięte slipki.

Rok 1948, Londyn

40 lat później, może już nawet trochę wcześniej, na olimpiadzie zaczęły królować kąpielówki przypominające dzisiaj powszechnie znane bokserki.

Reklama

Rok 1988, Seul

Lata 80. to był zdecydowany powrót do slipek, tylko lepiej wykrojonych.

Rok 1996, Atlanta

Projektanci w kolejnych latach wciąż szukali najlepszych rozwiązań.

Rok 2000, Sydney

Początek nowego wieku to był absolutny przełom w modzie kostiumów pływackich. Sprężyste ciała atletycznie zbudowanych, elitarnych zawodników zaprezentowały się w bardzo obcisłych kombinezonach pływackich. 

Rok 2004, Ateny

Moda na jednoczęściowe stroje, nieco odmieniona, utrzymała się, jak widać, również w późniejszych latach.

Rok 2008, Pekin

W tym roku nastąpił powrót do tradycyjnych slipów.

Rok 2012, Londyn

Podobnie, jak na poprzedniej olimpiadzie, modne są zarówno kombinezony, jak również i slipy, choć częściej mężczyźni wybierali te drugie.

Rok 2016, Rio de Janeiro

W tym roku zdecydowanie górują pływackie stroje, potocznie zwane skórami. Wykonane są ze specjalnych materiałów, dzięki którym zmniejszone są opory hydrodynamiczne, a co za tym idzie poprawione czasy i wyniki podczas startów. Czy Michael Phelps nie wygląda w tym stroju obłędnie?


Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy