Reklama

Reklama

Te wstrętne pryszcze

​ W okresie dorastania ma je niemal każdy, dlatego nie ma powodu się wstydzić. Ale dzisiaj coraz częściej trądzik atakuje dorosłych - głównie kobiety.

 A taki należy leczyć, ponieważ zostawia blizny, czyli trwałe uszkodzenia skóry: ponad połowa kobiet z trądzikiem ma przebarwienia i zmiany pozapalne.

Wszystko przez hormony!

Na twarzy nastolatków - szczególnie w tak zwanej strefie T (czoło, nos, broda) - pojawiają się wypełnione ropą krostki, czerwone grudki czy nawet torbiele. Mogą się one tworzyć też na plecach. Hormony produkowane przez organizm w okresie dojrzewania zwiększają aktywność gruczołów łojowych, dlatego skóra na twarzy, a często też na plecach i głowie jest bardziej przetłuszczona.
U dorosłych kobiet zmiany pojawiają się najczęściej z boku twarzy, na brodzie i szyi, czyli w strefie zwiększonej aktywności receptorów androgennych. Zaczyna się zawsze od zaskórnika. Łój zatyka ujście mieszka włosowego i powstaje ciemna kropeczka na powierzchni skóry lub biała podskórna grudka. W zaczopowanym mieszku namnażają się bakterie i rozpoczyna się stan zapalny. Powstaje krosta, której nigdy nie należy wyciskać, bo może dojść do zakażenia i rozprzestrzenienia trądziku.

Reklama

A co możesz zrobić?

1. Myj twarz dwa razy dziennie, używając kosmetyków aptecznych przeznaczonych do cery trądzikowej.

2. Stosuj preparaty z cynkiem. Wysuszają, przyspieszają gojenie i łagodzą stan zapalny.

3. Unikaj kosmetyków zatykających pory, tłustych kremów  z  olejami roślinnymi, parafiną czy woskami.

4. Trzymaj się z dala od tłustych, smażonych potraw, białego pieczywa, ryżu, makaronu i słodyczy.

5. Ruszaj się! Zwłaszcza na świeżym powietrzu.

6. Staraj się nie stresować.

Twoje Imperium

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama