Toniki dla dojrzałej cery

Czas pracuje na naszą niekorzyść. Spadek hormonów robi dalsze spustoszenia. Skóra traci elastyczność i blask. Trzeba pamiętać o jej codziennej pielęgnacji… domowymi sposobami.

Jeśli nigdy nie stosowałaś toniku, spróbuj! Już się bez niego nie obejdziesz
Jeśli nigdy nie stosowałaś toniku, spróbuj! Już się bez niego nie obejdziesz123/RF PICSEL

Tonizowanie to jeden z elementów oczyszczania twarzy, i to bardzo istotny. Myjąc twarz agresywnymi środkami, np. mydłem, podnosimy pH naszej skóry i niszczymy jej ochronny płaszcz. I tu do akcji wkracza tonik, który przywraca skórze jej naturalne pH, działa osłonowo, utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia, no i usuwa resztki makijażu – dzięki temu skóra wolniej się starzeje. Dlatego warto toniki włączyć do codziennej pielęgnacji. Tym bardziej że łatwo i tanio przygotujesz je sama w domu – na bazie przegotowanej lub destylowanej wody, octu jabłkowego, naparów czy maceratów roślinnych.

Sięgnij po proste składniki z kuchni i natury

• Natka pietruszki zawiera dużo witaminy C, dzięki czemu korzystnie wpływa na wygląd skóry. Regularne stosowanie wody pietruszkowej działa przeciwzmarszczkowo, redukuje przebarwienia oraz uszczelnia naczynia krwionośne. Przemywanie nią twarzy rano i wieczorem łagodzi obrzęki. Woda pietruszkowa zmieszana z cytryną i pita na czczo doskonale oczyszcza organizm.

• Płatki róż nie tylko pięknie pachną, ale tonik na ich bazie łagodzi podrażnienia oraz działa przeciwzmarszczkowo. Jest idealny do cery szarej i zmęczonej. Możesz go też przygotować z olejku różanego. 5 kropli olejku zalej szklanką wody destylowanej. Przed każdym użyciem potrząśnij butelką.

• Ocet jabłkowy ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Łagodzi suchość skóry, stany zapalne i swędzenie. Pomaga też zmniejszyć plamy starcze oraz zwalcza trądzik. Nie można jednak stosować czystego octu bezpośrednio na twarz. Trzeba go rozcieńczyć, a przed użyciem lepiej zrobić próbę uczuleniową.

• Kwiat nagietka znany jest ze swoich właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych. Łagodzi cerę podrażnioną, suchą i wrażliwą. Napar z nagietka pomaga też na wykwity skórne, trudno gojące się rany, oparzenia, a nawet zapalenie spojówek. Warto sadzić i suszyć te żółte kwiatki.

Nagietkowy do cery naczynkowej. Przygotuj napar – zalej 1 łyżeczkę kwiatu nagietka 1/2 szklanki wrzącej wody. Przecedź, ostudź i dodaj 3 łyżeczki soku z cytryny.

Rozjaśniający z octem jabłkowym. Wlej do buteleczki 100 ml wody i 30 ml octu jabłkowego. Wymieszaj. Stosuj rano i wieczorem przez ok. 7 dni. Potem przygotuj nową porcję.

Nawilżająca woda różana. Garść płatków róży oczyść i włóż do garnka. Dodaj 2 szkl. wrzącej wody i przykryj. Gdy mikstura ostygnie, przecedź ją i przelej do buteleczki. Trzymana w lodówce posłuży ci ok. 7 dni.

Przeciwzmarszczkowa woda pietruszkowa. Posiekaną natkę wrzuć do słoika i zalej 3/4 szkl. wody mineralnej. Zakręć i wstaw na 12 godzin do lodówki. Przecedź, przelej do buteleczki. Wstaw do lodówki.

Zobacz także:

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas