Reklama

Reklama

Trudna plama na dywanie? To już nie problem!

Odwiedził cię wnuk lub zrobiłaś przyjęcie i twój dywan na tym mocno ucierpiał? Na każde nawet najbardziej oporne zabrudzenie jest sposób. I to z rzeczy, które masz w domu.

Świeży sok

Szybko go zetrzyj ręcznikiem papierowym. Polej miejsce gazowaną wodą mineralną i natrzyj szarym mydłem. Pozostaw na 15 minut i zmyj

Lody i czekolada

W zależności od wielkości śladu, 1 lub 2 żółtka wymieszaj z gliceryną (w proporcjach 1:1). Nałóż na dywan i pozostaw na około 10 minut. Zetrzyj mokrą gąbką.

Herbata

Do kilku łyżek wody utlenionej (9 proc.) dolej 6 kropli amoniaku. W roztworze zanurz gazik i przetrzyj zachlapane miejsce. Potem przetrzyj je wodą.

Tusz flamastrów

Wsyp do miseczki 2 łyżki mąki ziemniaczanej i dolej tyle mleka, by powstała średnio gęsta pasta. Wetrzyj ją w plamę i pozostaw do całkowitego wyschnięcia - około godzinę. Zmieć pozostałości pasty, a potem odkurz. 

Reklama

Zaschnięty wosk

Weź kilka arkuszy ręcznika papierowego, złóż i połóż na zacieku. Następnie przeprasuj rozgrzanym żelazkiem. Czynność powtarzaj, aż stearyna zniknie. Jeśli masz dywan syntetyczny, żelazko nastaw na najmniejszą temperaturę, by nie stopić jego włókien.

Guma do żucia

Przyłóż do niej kostkę lodu i pozostaw, by się roztopiła. Guma skruszeje i się odklei. Pamiętaj, by nigdy takiej plamy nie szorować gąbką i ciepłą wodą. W ten sposób rozmażesz ją i wetrzesz we włókna. 

Trawa i błoto

Świeże ślady usuwa szare mydło w płynie lub dobry płyn do naczyń. Jeśli dywan jest jasny, nanieś sok z cytryny albo papkę z kwasku cytrynowego i wody. Pozostaw na 10 minut i zmyj mokrą ściereczką

Na bardzo trudne plamy

Zmieszaj krochmal z octem w takich proporcjach, by powstała pasta. Nałóż i pozostaw nawet na 48 godzin. Przetrzyj ręcznikiem i odkurz.

Ekstrarada

Aby szybko odświeżyć dywan i usunąć z niego nieprzyjemny zapach, rozsyp na jego powierzchni sodę oczyszczoną. Pozostaw na około godzinę. Następnie odkurz jak zwykle. 

Zobacz także:


Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: plamy | plamy na dywanie | dywan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy