Reklama

Reklama

W tych ubraniach naprawdę będzie ci ciepło. Wybieraj je zimą

Zimą, gdy temperatura za oknem spada, staramy się wybierać ubrania, które ochronią nas przed mrozem i wiatrem. Podczas zakupów wypatrujemy grubych swetrów, mięsistych płaszczy, czapek i rękawiczek. Najważniejszą kwestią, na jaką powinnaś zwrócić uwagę podczas kompletowania garderoby na zimę, jest jednak skład poszczególnych ubrań. Żeby okrycie było naprawdę ciepłe, wcale nie musi być grube i niewygodne.

Większość zimowych ubrań dostępnych w popularnych sieciach odzieżowych w składzie ma akryl. To syntetyczne włókna, tworzone z polimeru, które w dotyku i wyglądzie mają imitować wełnę. Ubrania z akrylem cieszą się dużą popularnością: są stosunkowo tanie i na pierwszy rzut oka wydają się ciepłe. To jednak tylko pozory. Akryl nie ma właściwości termoizolacyjnych, a co za tym idzie, nie zatrzymuje ciepła tak skutecznie, jak choćby kaszmir.

Zimą, jeśli nie chcemy zmarznąć, powinnyśmy wybierać ubrania wykonane z naturalnych materiałów o konkretnych właściwościach.

Reklama

Wełna: podstawa zimowej szafy

Wełna to materiał, który powinien znajdować się w większości naszych zimowych ubrań. Zasada jest prosta: im więcej jej w składzie płaszcza, swetra czy też szalika, tym ubranie skuteczniej ogrzewa.

Wełna świetnie zatrzymuje powietrze i nie pozwala ujść ciepłu naszego ciała na zewnątrz. Ponadto ogrzewa, nawet gdy jest wilgotna, a to oznacza, że jeżeli zmoczy nas deszcz lub śnieg, w wełnianym płaszczu nie zmarzniemy tak szybko. W sklepach możemy spotkać się z różnymi odmianami wełny. Wyróżnia się bowiem: kaszmir, angorę, moher, alpakę, a także wełnę merynosową.

Poszczególne wełny różnią się miedzy sobą nie tylko pochodzeniem, ale również strukturą oraz ceną. Najbardziej luksusową wełną jest kaszmir, pozyskiwany od kóz kaszmirskich, zamieszkujących Himalaje.

Kaszmir jest ciepły i niezwykle delikatny w dotyku. Cienki golf wykonany z tej odmiany wełny ogrzewa znacznie bardziej niż gruby akrylowy sweter. Kaszmir ma właściwie tylko jedną wadę - cenę. Jest to jednak bardzo wytrzymały materiał. Ubrania wykonane z kaszmiru posłużą nam przez lata, dlatego warto w nie zainwestować.

Naturalny puch: ciepło i lekko

Najcieplejszym okryciem na zimowe chłody jest kurtka puchowa. W obecnym sezonie puchówki są wyjątkowo modne. Wystawy sklepowe kuszą zarówno długimi puchowymi płaszczami, którymi możemy owinąć się niczym kołdrą, jak i krótszymi i bardziej sportowymi modelami.

Puchowe kurtki są niezwykle wygodne. Przed zakupem warto jednak sprawdzić, czy wypełnienie, które znajduje się w okryciu jest naturalne czy sztuczne. Puchówka wypełniona naturalnym puchem jest znacznie bardziej ciepła i nieporównywalnie lżejsza.

Puch zatrzymuje temperaturę głównie dzięki swojej sprężystości, którą mierzy się w jednostkach CUIN/CUI. Im sprężystość jest większa, tym okrycie będzie skuteczniej ogrzewało w chłodne dni.


***
Przeczyta również: 


Wysokie kozaki: z czym je łączyć, by wyglądać stylowo?

Uważaj na te swetry. Nie każdemu pasują

Zobacz również: 


Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: ciepłe ubranie | ubrania na zimę

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy