Wady i zalety kabin walk-in i ścianek prysznicowych

Ścianki, parawany, walk-in - otwarte kabiny z prostych i eleganckich tafli szkła są coraz popularniejsze, choć sporo osób ma wątpliwości, czy warto postawić na takie rozwiązanie. Czym są zatem kabiny prysznicowe walk-in i jakie są ich wady i zalety?

To rozwiązanie sprawdzi się w dobrze ogrzewanych i wentylowanych łazienkach
To rozwiązanie sprawdzi się w dobrze ogrzewanych i wentylowanych łazienkach123RF/PICSEL

Walk-in - po prostu wchodzisz

Słowo kabina może tu być mylące.  Czasami jest to po prostu ścianka -  jedna tafla szkła wydzielająca w łazience strefę natrysku. Walk-in może składać się też z dwóch lub trzech ścian, a jej najbardziej charakterystyczną cechą jest to, że wszystkie elementy są nieruchome - nie ma tu drzwi, czy to przesuwanych czy uchylnych. Brak drzwi sprawia, że takie kabiny są bardzo komfortowe - prostu się do nich wchodzi.  Ścianki zabezpieczają przed rozchlapywaniem wody.

Nowoczesność i elegancja

Prostota i niewymuszona elegancja kabin typu walk-in sprawiają, że to rozwiązanie błyskawicznie zyskało sobie zwolenników. Tafle przejrzystego szkła wydzielające strefę prysznica nadają łazience nowoczesny wygląd, choć ze względu na swoją subtelność mogą być zastosowane przy aranżacjach w dowolnym stylu i to zarówno w dużych jak i małych łazienkach. Co istotne, piękno kabin typu walk-in jest odporne na działanie czasu, ponieważ zbudowane są one z elementów trwałych: szyb z hartowanego szkła oraz chromowanych mocowań i uchwytów.

Co może się zepsuć?

Trwałe jest nie tylko piękno kabin walk-in. Ze względu na prostą konstrukcję jest to rozwiązanie pozwalające uniknąć kłopotów technicznych związanych ze zużyciem materiału. Najprościej rzecz ujmując w tych kabinach nie ma się co zepsuć. Nie mamy zawiasów, szyn czy rolek, które mogłyby ulec zużyciu czy wyrobieniu obniżając komfort użytkowania.

Łatwość utrzymania w czystości

Cecha, o której często zapomina się podczas wyboru kabiny, a która z czasem potrafi się dać we znaki. Kabiny o skomplikowanej konstrukcji i wielu trudnodostępnych miejscach wymagają czasochłonnego  czyszczenia. Kamień i zanieczyszczenia często są trudne do usunięcia nawet przy pomocy specjalistycznych środków chemicznych i narzędzi. Prosta konstrukcja walk-in (stawianych często nawet bez brodzika) sprawia, że jest to najłatwiejszy do utrzymania w czystości typ kabin prysznicowych, co podnosi komfort użytkowania i pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Czy w kabinach prysznicowych walk-in jest ciepło?

Najczęstsza wątpliwość dotycząca ścianek, parawanów i walk-in dotyczy utrzymania temperatury podczas kąpieli. Rzeczywiście kabiny zamykane lepiej się nagrzewają. Z kabin otwartych ciepło ucieka, dlatego w przypadku takiego rozwiązania należy zadbać o odpowiednio wydajny system ogrzewania w łazience.

Tafla szkła oddziela strefę prysznica
Tafla szkła oddziela strefę prysznica123RF/PICSEL

Warunki techniczne w łazience

Oczywiście spod prysznica ucieka nie tylko ciepło, a rozgrzana para wodna.  Aby uniknąć problemów związanych z nadmierną kondensacją pary wodnej w pomieszczeniu (zawilgocenie ścian), należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia.  W pomieszczeniach gdzie odpowiednia wentylacja nie może być zapewniona, takie kabiny nie będą najlepszym rozwiązaniem.

Kabina bez brodzika czy z brodzikiem?

Ścianki i kabiny prysznicowe walk-in można montować bezpośrednio w posadzce - konstrukcja jest wtedy jeszcze prostsza, a co za tym idzie bardziej przejrzysta i łatwa do utrzymania w czystości. Przy takim rozwiązaniu konieczne jest ułożenie posadzki o odpowiednim spadku, aby woda mogła swobodnie odpływać, z zastosowaniem izolacji przeciwwodnej pod warstwą płytek. Jeśli łazienka nie została zaprojektowana pod kabinę bez brodzika, należy sprawdzić czy warunki architektoniczne umożliwiają montaż odpływu i odpowiednie ukształtowanie podłogi.

Wygodnym rozwiązaniem są niskie brodziki (nawet 1,5 cm) pozwalające utrzymać minimalistyczny styl i komfort użytkowania, bez konieczności przebudowywania posadzki.

Źródło:  Dobra-lazienka.pl

Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas