Węglowodany proste, drogą do otyłości

Aktualizacja

Czym są węglowodany? Na początku postarajmy się zrozumieć czym są węglowodany. Z chemicznego punktu widzenia są to związki organiczne składające się z atomów węgla, wodoru i tlenu. A dla nas są to po prostu cukry. Można je podzielić na węglowodany proste takie jak glukoza, fruktoza, galaktoza oraz złożone do których zaliczamy disacharydy i polisacharydy.

Jaką role pełnią w naszym organizmie?

Między innymi dostarczają nam energii (1g-4kcal).  Organizm człowieka aby prawidłowo funkcjonować  potrzebuje minimum  100g węglowodanów dziennie. W innym przypadku zacznie uwalniać ciała ketonowe które doprowadzą do zakwaszenia organizmu.

Stanowią materiał zapasowy, który można nazwać  rezerwową energii,  która jest magazynowana w postaci glikogenu w mięśniach, wątrobie oraz nerkach.

Wykorzystywane są do budowy struktur komórkowych.

Wchodzą w skład DNA.

Zapobiegają krzepnięciu krwi.

Czym się różnią węglowodany proste od złożonych?

 Węglowodany proste ze względu na ich budowę chemiczną są szybciej trawione i wchłaniane do organizmu. Dostarczają nam energii na krótko, a ich nadmiar odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Przykładowo węglowodany złożone trawione są dużo wolniej ( ok. 3h) dzięki czemu energia jest uwalniana stopniowo i mamy czas aby ją wykorzystać. Gdy tym czasem węglowodany proste są trawione dużo szybciej, skok cukru we krwi szybko rośnie i szybko spada, przez co organizm nie nadążą wykorzystać całej energii jaką w ten sposób dostarczyliśmy i reszta zostanie zmagazynowana w postaci tkanki tłuszczowej.

Jakie są konsekwencje nadmiernego spożycia cukrów prostych?

Pierwszym krokiem do nadwagi i otyłości jest właśnie nadmierna podaż węglowodanów prostych. Gdy spożywamy ich zbyt dużą  ilość, która nie powinna przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania . Dodatkowo brakuje nam ruchu aby pozyskaną energie spożytkować. Wtedy nasza waga niestety idzie w górę.

Kolejnym bardzo istotnym problemem jest cukrzyca gdyż nadmierny wyrzut insuliny z trzustki , do jakiego prowadzi właśnie zbyt częsta i duża podaż „węgli” prostych może spowodować jej uszkodzenie i cukrzycę. I nie chodzi w tym przypadku wyłącznie o osoby otyłe ale również szczupłe są na tą chorobę.

Źródła węglowodanów prostych

Skoro mowa o cukrach wszystkim przychodzą na myśl słodycze. I dobrze bo są one znaczącymi produktami i jedną z najprostszych  dróg do otyłości. Jedząc w nadmiernych ilościach czekolady, batony, cukierki, ciasta, pijąc napoje i soki typu cola, fanta mamy praktycznie zagwarantowany problem z wagą. Ale to nie wszystko, innymi  dostawcami cukrów prostych są jasne pieczywa i makarony, biały ryż , puree ziemniaczane, mąka pszenna.

Jak wyeliminować z diety cukry proste?

Najprostszym sposobem jest po prostu ich nie kupować. Słodycze możemy zastąpić np. warzywami . Zamiast jasnego makaronu zaopatrzmy się w razowy. Podobnie z białym ryżem, zamiast niego możemy wybrać ryż brązowy.  A zamiast mąki pszennej używajmy mąki żytniej. W ten sposób wyeliminujemy znaczącą  część produktów szkodliwych dla naszej wagi. A przy okazji nasze samopoczucie również na tym skorzysta, bo eliminując niezdrową żywność z naszej diety organizm jest wydatniejszy, odporniejszy m.in. na stres,  zdrowszy,  silniejszy i  w 100% gotowy do działania.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas