Wiosenne porządki z kwiatami
Marzec i początek kwietnia to najlepsza pora na przesadzenie rośliny do większej doniczki. Pamiętaj, że korzenie rosną w takim samym tempie jak pędy naziemne. Zbyt małe naczynie może spowodować niedomagania kwiatka i zahamować jego rozwój.
Przestrzegaj bezwzględnie!
Jeśli na dnie doniczki leży gruby zwój korzeni lub korzonki wychodzą poprzez otwór odpływowy najwyższy czas umieścić roślinę w większym naczyniu.
Po przesadzeniu pozostaw roślinę w zacienionym miejscu, bez podlewania przez 2 dni, by pobudzić wrastanie korzeni w ziemię.
Nie przesadzaj roślin, gdy ma pączki lub kwiaty, gdyż może je stracić.
Jak często przesadzać?
Młode rośliny bardzo szybko rosną i czasem wymagają nawet dwukrotnego przesadzania w ciągu roku. Nie wszystkie jednak gatunki można traktować w ten sam sposób. Starsze rośliny przesadza się w różnym czasie:
Co rok: zielistka, diffenbachia, asparagus, papirus, bilbergia.
Co 2 lata: paproć, szeflera, grubosz drzewiasty, róża chińska, fikus, araukaria.
Co 4 lata: palma, dracena, oleander, kencja, monstera.
Pięć etapów przesadzania
1. Przygotuj nową doniczkę, większą od starej o co najmniej 1 numer (o średnicy większej o 2 cm). Przed przesadzeniem dobrze podlej roślinę.
2. Wsyp na dno warstwę drenażu. Mogą to być drobne kamienie, żwir lub potłuczone kawałki doniczki. Drenaż zapobiegnie gniciu korzeni i poprawi dostęp powietrza do ziemi.
3. Chwyć doniczkę jedną ręką, drugą trzymaj roślinę między palcami. Jeśli bryła korzeniowa nie chce wyjść, postukaj brzegiem doniczki o krawędź stołu.
4. Ostrożnie, nie uszkadzając korzeni, usuń spomiędzy nich patykiem starą ziemię.
5. Umieść roślinę pośrodku nowej doniczki na warstwie ziemi. Wypełnij doniczkę ziemią, przykrywając korzenie. Ugnieć ją mocno.