Reklama

Wiosenne porządki z kwiatami

​Marzec i początek kwietnia to najlepsza pora na przesadzenie rośliny do większej doniczki. Pamiętaj, że korzenie rosną w takim samym tempie jak pędy naziemne. Zbyt małe naczynie może spowodować niedomagania kwiatka i zahamować jego rozwój.

Przestrzegaj bezwzględnie!

Jeśli na dnie doniczki leży gruby zwój korzeni lub korzonki wychodzą poprzez otwór odpływowy najwyższy czas umieścić roślinę w większym naczyniu.

Po przesadzeniu pozostaw roślinę w zacienionym miejscu, bez podlewania przez 2 dni, by pobudzić wrastanie korzeni w ziemię.

Nie przesadzaj roślin, gdy ma pączki lub kwiaty, gdyż może je stracić.

Jak często przesadzać?

Młode rośliny bardzo szybko rosną i czasem wymagają nawet dwukrotnego przesadzania w ciągu roku. Nie wszystkie jednak gatunki można traktować w ten sam sposób. Starsze rośliny przesadza się w różnym czasie:

Reklama

Co rok: zielistka, diffenbachia, asparagus, papirus, bilbergia.

Co 2 lata: paproć, szeflera, grubosz drzewiasty, róża chińska, fikus, araukaria.

Co 4 lata: palma, dracena, oleander, kencja, monstera.

Pięć etapów przesadzania

1. Przygotuj nową doniczkę, większą od starej o co najmniej 1 numer (o średnicy większej o 2 cm). Przed przesadzeniem dobrze podlej roślinę.

2. Wsyp na dno warstwę drenażu. Mogą to być drobne kamienie, żwir lub potłuczone kawałki doniczki. Drenaż zapobiegnie gniciu korzeni i poprawi dostęp powietrza do ziemi.

3. Chwyć doniczkę jedną ręką, drugą trzymaj roślinę między palcami. Jeśli bryła korzeniowa nie chce wyjść, postukaj brzegiem doniczki o krawędź stołu.

4. Ostrożnie, nie uszkadzając korzeni, usuń spomiędzy nich patykiem starą ziemię.

5. Umieść roślinę pośrodku nowej doniczki na warstwie ziemi. Wypełnij doniczkę ziemią, przykrywając korzenie. Ugnieć ją mocno.

MWMedia
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama