Włos ci z głowy nie spadnie
Bujna, lśniąca czupryna? Nie spadnie z nieba! Żeby taką mieć, trzeba działać z głową – dać włosom to, z czego się składają i co lubią najbardziej.
Jesień i zima to dla fryzury niebezpieczna pora. Pod czapką włosy elektryzują się i łamią, przez gorące kaloryfery i suche powietrze stają się wysuszone. Możesz je wspomóc dietą - dostarczaj im cynku i miedzi, które uczestniczą w wytwarzaniu barwnika włosów, melaniny. Te pierwiastki znajdziesz w orzechach, migdałach, pestkach dyni i słonecznika. Strukturę włosów wzmocnisz krzemem. Jedz bogate w krzem rzodkiewki, kalarepkę, seler. Wzrost przyspieszy beta-karoten. Znajdziesz go w czerwonych, pomarańczowych i żółtych warzywach. Naturalnym budulcem włosa jest białko, nie rezygnuj więc z roślin strączkowych i mięsa. Piękny połysk, miękkość i nawilżenie czupryny to zasługa kwasów tłuszczowych - nie żałuj sobie więc olejów roślinnych.
Nałóż maseczkę i zakręć turban
A gdy już zadbasz o właściwe odżywienie włosów "od środka", dla pewności zadziałaj też "od zewnątrz". Skuteczne będą maseczki. Wymieszaj żółtko, łyżkę oliwy i łyżkę soku z cytryny. Papkę nałóż na suche włosy, owiń głowę folią i okręć ją ręcznikiem. Zostaw na pół godziny, po czym umyj głowę delikatnym szamponem. Maseczka odżywia i nadaje miękkości.
Łyżkę oliwy, dwie łyżki miodu i łyżeczkę maślanki zmieszaj, podgrzej lekko w rondelku, zagęść odrobiną mąki. Maseczkę też należy trzymać na głowie pół godziny. Zabieg wzmacnia cebulki, a więc przeciwdziała wypadaniu włosów.
Wsyp do miski po łyżeczce suchych ziół: rumianku, pokrzywy i kory brzozy, zalej je połową szklanki oleju i odstaw na pół godziny. Następnie odcedź olej i dodaj do niego żółtko. Mieszankę wetrzyj we włosy i zostaw na kwadrans. Taki kompres sprawi, że czupryna będzie siała niezwykły blask.
Ziołowy napar ze skrzypu, sproszkowanego korzenia mydlnicy i łopianu (po dwie łyżki ziół zaparzaj z litrem wrzątku dwadzieścia minut, przecedź płyn) będzie doskonałą wzmacniającą płukanką po myciu włosów.
Puść w ruch drucianego pająka
Żeby natomiast pobudzić krążenie skóry głowy i sprawić, że do włosów trafi więcej substancji odżywczych, rób masaż. Masuj głowę opuszkami palców albo zaopatrz się w specjalny druciany masażer głowy. Ma pająkowaty kształt i wygląda dosyć śmiesznie, ale naprawdę działa!
Agnieszka Pacuła