Włosy po wakacjach. Jak przywrócić im zdrowy wygląd?

Morska woda, suche powietrze, promienie słońca – każdy z tych czynników pozostawia na włosach ślad i znacznie obniża ich kondycję. Jeśli włosy nie zostaną odpowiednio zabezpieczone przed wpływem tych czynników, to staną się suche, pozbawione blasku i łamliwe. W jaki sposób przywrócić im zdrowy wygląd i dawny blask?

materiały promocyjne partnera

Dlaczego włosy po wakacjach są osłabione?

Większość osób pamięta o tym, by zabezpieczać skórę kremami z filtrem, jednak nie każdy wie, że letnie dni potrafią negatywnie wpłynąć również na włosy. Na ich osłabienie w okresie wakacyjnym wpływa wiele czynników, m.in.:

 • chlor, z którym styczność mamy na basenie,
 • słona woda w morzu,
 • promienie UV.

Choć przebywanie w słońcu służy dobremu samopoczuciu to niestety nie włosom. Poprzez wystawienie ich na działanie promieni UV dochodzi do odchylenia łusek włosów i uszkodzenia kory. Podczas letnich kąpieli w morzu, jeziorze lub na basenie włosy są poddawane procesowi wysuszania nawet kilkukrotnie w ciągu dnia.

Działanie słońca wpływa również na utlenianie się melatoniny, która jest jednocześnie barwnikiem i tarczą ochronną. To właśnie przez ten proces włosy podczas letnich miesięcy stają się jaśniejsze.

Kąpiele w chlorowanej wodzie również osłabiają strukturę włosa. Stają się bardziej wysuszone i zachodzą w nich różne, niekorzystne reakcje chemiczne. Chlor przyczynia się do wypłukania naturalnych olejków z włosów, otwiera łuski i wpływa na ogólne pogorszenie się kondycji włosa.

Jak zadbać o włosy po wakacjach podczas mycia?

Osłabione i wysuszone włosy po okresie wakacyjnym potrzebują skutecznej rekonwalescencji, która przywróci im blask i odpowiednio je odżywi. W jaki sposób to osiągnąć i na co zwrócić uwagę?

Najważniejszą kwestią jest zadbanie o odpowiednią pielęgnację włosów. Po okresie wakacyjnym warto przejrzeć produkty przeznaczone do mycia, nawilżania i układania włosów i zastanowić się, czy na pewno każdy z nich jest odpowiednio dobrany. Nie wystarczy jedynie mycie włosów wysokiej jakości szamponem. Jego zadaniem jest tylko oczyszczenie, więc niekoniecznie będzie zawierał składniki wpływające na odżywienie i wzmocnienie. Do pielęgnacji warto dodać regularne stosowanie:

 • odżywki,
 • maski,
 • serum.

Planując kurację osłabionych słońcem włosów, lepiej odpuścić szampony mające w składzie SLS i SLES. Obecność tych składników może podrażnić skórę głowy i jeszcze mocniej wysuszyć włosy.

Dlatego warto zdecydować się na kosmetyki naturalne do włosów, których działanie jest delikatniejsze.

Przed wprowadzeniem pełnej pielęgnacji warto sprawdzić równowagę PEH włosów. Ta informacja pomoże dobrać odpowiedniejsze kosmetyki, które zawierają dokładnie takie składniki, których brakuje włosom.

Skupiając się na odbudowie i regeneracji włosów nie należy zapominać o skórze głowy. Ona również wymaga uwagi i pielęgnacyjnych zabiegów. Prostym i skuteczny sposobem na poprawienie jakości włosów jest peeling skóry głowy. Pomaga on usunąć martwy naskórek, który zalegając obciąża cebulki włosów i nie dopuszcza do nich odżywczych składników.

Jak zadbać o włosy po wakacjach po ich umyciu?

Dokładne umycie włosów i zrobienie peelingu skóry głowy z pewnością przyniesie pozytywne skutki, lecz na tym nie kończy się ich pielęgnacja. Kolejnym etapem jest zastosowanie odpowiednich odżywek, wcierek i olejków. Te produkty zadbają o:

 • odżywienie,
 • nawilżenie,
 • wygładzenie wysuszonych kosmyków.

Ich skład również powinien być odpowiednio dobrany. Wysuszone słońcem włosy będą potrzebowały produktów zawierających substancje nawilżające, takie jak humektanty, substancje odbudowujące, czyli emolienty, oraz substancje ochronne.

Na wilgotne włosy warto nałożyć naturalne olejki, które je zmiękczą i obciążą, zapobiegając tym samym powstaniu efektu puszących się włosów. Natomiast termoochronne serum doskonale sprawdzi się przy regularnym suszeniu włosów suszarką lub używaniu prostownicy.

Tuż po wakacjach warto zrezygnować z farbowania włosów. Ten zabieg może osłabić je jeszcze bardziej i znacznie utrudnić proces odbudowy. Dobrym pomysłem jest również zapewnienie im odpoczynku od regularnego stylizowania przy pomocy gorącego powietrza i wiązania ciasnymi gumkami.

Wizyta u fryzjera w celu skrócenia włosów o zniszczone końcówki również przyniesie pozytywne efekty. Choć krótsza fryzura może nie wydawać się spełnieniem marzeń, to pozbycie się kilku centymetrów zniszczonych końcówek znacznie odciąży włosy i nada im zdrowszy wygląd.

Jak dbać o włosy latem? Letnia profilaktyka

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto pamiętać o odpowiednim dbaniu o włosy podczas upalnych dni. Głównym czynnikiem, przed którym należy je chronić, aby uniknąć efektu spuszonych i suchych włosów, jest słońce. Jak się przed nim zabezpieczyć?

 • Pamiętając o noszeniu nakrycia głowy. Stylowy kapelusz nie tylko będzie fantastycznym dopełnieniem letniej stylizacji, ale również pomoże ochronić włosy przed promieniami UV.
 • Korzystając z filtrów chroniących włosy przed promieniami słonecznymi. Stosowanie odpowiednich preparatów przez całe wakacje pomoże zabezpieczyć włosy nie tylko przed słońcem, ale również słoną wodą i chlorem.

Podczas mycia warto pamiętać o regularnym stosowaniu mocno nawilżającej odżywki, a później o zaaplikowaniu na włosy olejku ochronnego. Takie działania z pewnością pomogą uchronić włosy przed wysuszeniem i łamliwością, a powrót z wakacji nie będzie wymagał kosztownych zabiegów fryzjerskich w celu przywrócenia włosom dobrej kondycji.

materiały promocyjne partnera

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy