Zaczarowane stoły
Na wigilię stół nakrywamy białym obrusem, ale już w święta możemy położyć czerwony, złoty, zielony lub z motywami bożonarodzeniowymi.
Najważniejszy w święta jest stół. To przy nim spotyka się cała rodzina i spędza większość czasu. Aby podkreślić uroczysty charakter, warto zadbać o jego odświętną dekorację.
W trzech kolorach
Wigilijna wieczerza wymaga białego nakrycia. Taki stół nie musi jednak być nudny. Może być klasyczny, nowoczesny, albo... ekologiczny. Wszystko zależy od doboru obrusu, serwetek, kształtu zastawy stołowej, sztućców, dodatków, ozdób.
W święta możesz poeksperymentować z kolorami. Aby jednak podkreślić elegancję, nie mieszaj więcej niż dwóch-trzech barw. Uzupełnieniem ciepłych kolorów - czerwieni, złota i różu, jest srebro i biel - barwy zimy, weź to pod uwagę, gdy decydujesz się na łączenia.
Nie przesadzaj z ozdobami
Pamiętaj, aby dopasować rozmiar obrusu do wielkości stołu. Najlepiej, gdy będzie zwisał ze wszystkich stron ok. 20 cm. Zawsze doskonałą dekoracją są świece. Można je ustawić na środku stołu lub przy każdym nakryciu. Pomiędzy talerzami postaw świąteczne figurki (mikołaje, szopki, aniołki, bombki). Ozdoby możesz wykonać samodzielnie albo... pomóc dzieciom.
Wiedz jednak, że świece, kwiaty, wazony, które będą stać na widoku, powinny być w nieparzystej ilości, gdyż wtedy ich ułożenie sprawi wrażenie harmonii. Jeżeli stół jest duży, możesz niedbale porozrzucać na nim owoce jarzębiny lub szyszki. Nie przesadzaj jednak z dekoracjami. Gdy będzie ich zbyt dużo, powstanie bałagan i odwróci uwagę od stołu.
Świąteczny pokój i kuchnia
Zadbaj też o otoczenie. Może to być np. bukiet z jemioły, gałązki świerkowe włożone do wazonu, czy zawieszki zwisające z żyrandola (np. w kształcie serduszek lub gwiazdek). Stroiki możesz zawiesić na drzwiach lub ścianie.
Bardzo ładnie wyglądają złote naklejki (np. płatki śniegu) na szybach. Aby zaś poprawić sobie humor podczas przygotowywania wigilijnych i świątecznych potraw, kup fartuszek i rękawice (łapki) z bożonarodzeniowymi ozdobami.