Zadbaj, aby nie zmarzły

Niektóre rośliny trzeba zabrać do domu, aby przetrwały zimę.

Chcesz cieszyć się ładnym balkonem za rok? Zadbaj już teraz o rośliny
Chcesz cieszyć się ładnym balkonem za rok? Zadbaj już teraz o rośliny123RF/PICSEL

Poddaj je kwarantannie

Gdy temperatura spadnie do 5°C, pelargonie, niecierpki i fuksje przenieś z balkonu lub tarasu do najchłodniejszego pomieszczenia w domu.

Możesz skrócić im pędy do 15-20 cm (z kawałków z wierzchołkiem warto zrobić sadzonki, ukorzeniając je w wodzie).

Podlewaj raz na 2-3 tygodnie.

Kwiaty z tarasu i balkonu przez 2 tygodnie trzymaj z dala od roślin domowych, bo mogą być ewentualnym źródłem chorób. Uważnie obserwuj, czy nie ma na nich szkodników. Profilaktycznie możesz podlać je i opryskać, np. kroplami z grejpfruta.

Po pierwszych przymrozkach zetnij pędy i wykop bulwy dalii, pacioreczników i begonii bulwiastej. Bulwy oczyść z ziemi, reszty łodyg i liści, usuń uschnięte albo podgniłe.

Przez 2-3 dni trzymaj je w chłodnym, suchym pomieszczeniu, aby przeschły, potem ułóż w skrzynce i przysyp piachem albo torfem. Do wiosny zostaw w piwnicy o temp. 5-8°C.

Zioła chroń od wilgoci

Już czas zabrać do domu rozmaryn, bazylię, niektóre odmiany szałwii, lawendy i tymianku, a także krzaczki lauru. Zioła nie lubią nie tylko chłodu, ale też wilgoci (namoknięte tracą aromat).

W domu znajdź dla nich jak najjaśniejsze miejsce, z dala od kaloryfera, bo przesuszone powietrze też im szkodzi. Jeśli mieszkasz w chłodniejszym regionie kraju, zioła na rabatach okryj na zimę, np. igliwiem.

Egzotycznym znajdź ciepły kącik

Egzotyczne lantany, oleandry, datury, oliwki, cytrusy, pnące mandeville czy bungenwille, agawy i aloesy to rośliny wieloletnie. Możesz uprawiać je latami pod warunkiem, że na zimę zapewnisz im ciepły kącik.

Już teraz przenieś je do widnego, suchego pomieszczenia, np. holu czy garażu, o temperaturze ok. 10°C.

Do wiosny roślin egzotycznych nie nawoź, podlewaj nie za często i w niewielkich ilościach, ale tak, by ziemia całkowicie nie wyschła.

Zabezpiecz nasiona

Do przechowywania nasion idealnie nadają się pojemniki po witaminach albo słoiki po kawie, takie, które mają w przykrywkach pochłaniacze wilgoci (zapobiegną zawilgoceniu nasion).

Jeśli nie masz takich pojemników, wsyp nasiona do płóciennych albo papierowych woreczków, do środka włóż liść laurowy - zapachem odstraszy szkodniki.

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas