Zadbam o ciebie ciało

Wiosną troszczymy się o nie bardziej niż przez resztę roku. Przede wszystkim chcemy je teraz wygładzić i wyszczuplić. Poza kosmetykami antycellulitowymi lubimy nawilżające i... pachnące. Ale niemal połowa Polek nie pielęgnuje ciała w ogóle, co nie przeszkadza nam narzekać, że mogłoby być ładniejsze. To dane z nowych badań. Co możemy zrobić dla ciała, by było piękne i zadbane, radzi dermatolog dr Elżbieta Kowalska-Olędzka

Niemal połowa Polek nie pielęgnuje ciała w ogóle.
Niemal połowa Polek nie pielęgnuje ciała w ogóle.123RF/PICSEL

Większość z nas marzy, by mieć wypielęgnowane, atrakcyjne ciało, ale niewiele robimy, żeby takie było. Systematycznie, czyli codziennie przez cały rok, dbają o ciało te z nas, które niemal nie mają z nim problemów, czyli 80 proc. dwudziesto- i trzydziestolatek (Kantar TSN dla Oceanic). Wśród kobiet po pięćdziesiątce tylko połowa, a po sześćdziesiątce 38 proc. Tymczasem właśnie te dwie grupy powinny pielęgnować ciało intensywniej, bo po 45. roku zmniejszają się jędrność, nawilżenie i natłuszczenie skóry.

- Jednak dojrzałe pacjentki przede wszystkim   chcą wiedzieć, jak pielęgnować twarz - mówi dermatolog dr Elżbieta Kowalska-Olędzka z warszawskiej kliniki Evimed.

- Rzadko pytają, jak troszczyć się o ciało. Zwykle wtedy, kiedy pojawia się problem - świąd, podrażnienie, zaczerwienienie. Może po prostu umiemy o nie dbać?

- Przeciwnie, wiele Polek nawet nie wie, jak dobrze dobrać kosmetyki - uważa lekarka. W tym przypadku możemy się usprawiedliwić:  w drogeriach jest tak dużo preparatów do ciała, że łatwo się pogubić. Razem z ekspertką przeanalizowałyśmy nowe wyniki badań, wiemy już, jak Polki dbają o ciało i co należy zmienić, by pielęgnacja dała lepsze rezultaty. Czas na rachunek sumienia i postanowienie poprawy.

Przy wyborze kosmetyku do mycia i pielęgnacji ciała kierujemy się zapachem

Jak to działa

Substancje zapachowe dodawane do kosmetyków  są najczęściej sztuczne i nie wpływają na ich skuteczność. Preparaty naturalne mają w składzie roślinne olejki eteryczne, które mogą wzmocnić ich działanie.

Co na to dermatolog

Gdy zapach nam się podoba, chętniej stosujemy kosmetyki. A systematyczność zwiększa ich skuteczność. Jednak  przy wyborze preparatu zawsze powinnyśmy kierować się działaniem! Sprawdzić, jakie są w nim składniki pielęgnacyjne. Skóra dojrzała  np. oprócz substancji nawilżających potrzebuje natłuszczających lipidów, odmładzających witamin (A, C), substancji kojących.

Co robić

Pachnących kosmetyków można używać bez obaw, gdy skóra  jest młoda i zdrowa. W okresie menopauzy staje się jednak słabsza,  bardziej sucha i wrażliwsza. Warto stosować je wtedy naprzemiennie  z regeneracyjnymi bezzapachowymi preparatami do ciała z apteki. Lub kosmetykami z drogerii, ale przeznaczonymi do pielęgnacji skóry wrażliwej.

Czego nie robić

Niezależnie od wieku nie stosuj pachnących kosmetyków do mycia i pielęgnacji ciała, gdy skóra jest zaczerwieniona, przesuszona,  łuszczy się, swędzi. Teraz mogą ją podrażnić lub uczulić i sztuczne,  i naturalne substancje aromatyczne. Nawet te, które wcześniej  jej nie szkodziły

Regularnie stosujemy piling do ciała

Jak to działa

Kosmetyk usuwa zrogowaciałe komórki naskórka, wygładza go, pobudza mikrokrążenie. Najdelikatniejsze są preparaty pod prysznic  z syntetycznymi, okrągłymi drobinami. Najintensywniejsze - solne  i cukrowe, przeznaczone do masażu ciała.

Co na to dermatolog

Aż jedna trzecia Polek regularnie stosuje piling  - z korzyścią dla urody, bo to kosmetyk, po którym najszybciej widać efekty. Tuż po użyciu skóra jest gładka, miękka, ma ładniejszy koloryt. Poza tym piling ułatwia wnikanie w skórę składników preparatów do pielęgnacji.

Co robić

Używaj pilingów z drobinkami zatopionymi w oleju, mają intensywne działanie pielęgnacyjne. Po spłukaniu kosmetyku skóra będzie nawilżona, odżywiona, natłuszczona. Nic się nie stanie, jeśli zapomnisz  o balsamie.

Czego nie robić

Niektórzy, by zwiększyć efektywność pilingu, stosują go na sucho, przed myciem. Nie rób tego, jeśli masz skórę wrażliwą, naczynkową. Nigdy na sucho nie wcieraj pilingu  w dekolt. Możesz podrażnić delikatny naskórek,  a nawet go uszkodzić.

Najczęściej kupujemy balsamy nawilżające

Jak to działa

Większość z nich zawiera składniki, które zatrzymują wilgoć w skórze (np. kwas hialuronowy). Niektóre także substancje stymulujące naturalny system nawadniania skóry  i produkcję uszczelniających naskórek ceramidów (np. kwas mlekowy).

Co na to dermatolog

Nawilżające balsamy sprawdzą się w pielęgnacji młodej, bezproblemowej skóry. Zapobiegną też niezbyt intensywnym objawom przesuszenia.

Co robić

Jeśli masz skórę suchą, szorstką albo dojrzałą, wiotką, lepiej używaj kosmetyków nawilżających i natłuszczających, z emolientami (gliceryna, skwalan). Zmiękczą naskórek, wzmocnią barierę ochronną, zapobiegną szybkiej utracie wody.

Czego nie robić

Nie czekaj z nałożeniem kosmetyku dłużej niż 5 minut po umyciu  i osuszeniu ciała. Inaczej część wilgoci z naskórka wyparuje.

Na co dzień lubimy oleje do ciała

Jak to działa

Na zasadzie okluzji - oleje tworzą  na powierzchni skóry nieprzepuszczalną warstwę. Niektóre mają dodatkowo właściwości ochronne, antyoksydacyjne, odżywcze, zawierają cenne kwasy tłuszczowe i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

Co na to dermatolog

Moda na oleje do ciała przyszła do nas z ciepłych krajów. Tego typu pielęgnacja tam się sprawdza, bo kobiety mają grubszą, odporniejszą skórę. Nasza jest delikatniejsza, cieńsza i bardziej sucha.  Dlatego po olejach częściej niż po innych kosmetykach pojawiają się u Polek powikłania - zapalenie mieszków włosowych, zapalenie kontaktowe, czyli czerwone drobne wypryski  i zaczerwienienia.

Co robić

Jeśli lubisz pielęgnację olejem, wybieraj kosmetyki, w których występuje on jako jeden  z wielu składników. Tego typu preparat, nawet gdy nazywa się olejek, tak naprawdę nim nie jest.

Czego nie robić

Nie używaj oleju do codziennej pielęgnacji, zaburzy (zmniejszy) produkcję lipidów i paradoksalnie może doprowadzić do przesuszenia skóry. Nie wcieraj też w ciało olejków przeznaczonych do użytku spożywczego.  To nie kosmetyki, mogą podrażniać!

Wiosną najchętniej sięgamy po preparaty antycellulitowe

Jak to działa

Takie kosmetyki wygładzają  i napinają skórę oraz pobudzają mikrokrążenie.

Co na to dermatolog

Nie zlikwidują tkanki tłuszczowej (na co liczymy), bo jest zbyt głęboko.  Ale intensywnie wygładzą skórę, a dzięki temu nierówności, czyli cellulit, będą mniej widoczne.

Co robić

Kosmetyki antycellulitowe nakładaj  po pilingu, zadziałają intensywniej. Efekt wzmocni też kilkuminutowy masaż, bo dodatkowo  przyspieszy krążenie, dotleni komórki i zadziała przeciwobrzękowo. 

Czego nie robić

Nie ograniczaj pielęgnacji ciała  do kosmetyków antycellulitowych lub wyszczuplających. Zazwyczaj zawierają dużo ujędrniających i napinających wyciągów roślinnych, np. z alg, kofeiny, pieprzu, ale mało substancji nawilżających, natłuszczających, regenerujących. Często też mają formę żelu, który nie nawilży  jak trzeba nawet młodej skóry, jeśli jest sucha (a to problem większości z nas).

Po 45. roku życia stawiamy na pielęgnację odmładzającą

Jak to działa

Kosmetyki do ciała zawierają te same substancje, które są  w kremach do twarzy, np. nawilżający kwas hialuronowy, ochronne antyoksydanty, natłuszczające lipidy, odmładzające witaminy i ekstrakty roślinne.

Co na to dermatolog

W naszym klimacie skóra ciała przez większą część roku jest zakryta, dlatego wolniej się starzeje. Gdy ją odkrywamy, zmieniając garderobę na letnią, najważniejsze są kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi, antyoksydantami zwalczającymi wolne rodniki oraz witaminą C. Jednak by poprawić kondycję dojrzałej skóry, wiosną idealny byłby balsam z odmładzającym retinolem i złuszczającymi kwasami AHA.

Co robić

Jeśli masz do wyboru zwykły nawilżający lub odmładzający kosmetyk do ciała, wybierz ten drugi. Stosowany systematycznie  uelastyczni i ujędrni skórę.

Czego nie robić

Nie opalaj się w solarium, nie zapominaj o filtrach przeciwsłonecznych - letnie minimum to SPF 30, bo promienie UV najbardziej przyspieszają starzenie się skóry, także tej na ciele.

Wierzymy w skuteczność kosmetyków inspirowanych zabiegami

Jak to działa

Czasem chodzi o metodę aplikacji, a czasem o składniki. Pierwszy przypadek to np. rolki z mikroigiełkami, którymi nakłuwa się skórę przed nałożeniem ujędrniającego serum, bańka do masażu pobudzająca krążenie przed aplikacją kosmetyku wyszczuplającego czy bandaże nasączone substancjami antycellulitowymi. W drugim przypadku kosmetyki zawierają np. substancje intensywnie rozgrzewające skórę,  co przyspiesza wchłanianie innych składników. Albo substancje chłodzące obkurczające naczynka oraz intensywnie napinające skórę.

Co na to dermatolog

Kosmetyki tego typu szybko poprawiają wygląd ciała, nadają mu ładniejszy odcień, wygładzają, napinają. Dodatkowo uciskające bandaże i bańka zlikwidują opuchliznę. A nakłuwanie skóry specjalnym rollerem - płytkie, by nie pojawiło się krwawienie - lekko ją podrażni, więc pobudzi komórki do intensywniejszej regeneracji.

Co robić

Używaj tego typu preparatów wieczorem, po kąpieli. Skóra jest wtedy rozgrzana, bardziej podatna na zabiegi pielęgnacyjne.

Czego nie robić

Uważaj, żeby roller nie przebił naskórka, może wtedy dojść do zakażenia. Nie myśl też, że taka intensywna pielęgnacja zwalnia cię z używania balsamu nawilżającego i natłuszczającego. To niezbędne przez cały rok.

Kosmetyczne SOS

Masz alergię, łuszczycę, atopowe zapalenie skóry, ciało jest podrażnione np. po opalaniu?

Do pielęgnacji używaj kosmetyków aptecznych. Przy wyborze poradź się farmaceuty, niektóre preparaty nie tylko pielęgnują ciało, ale też wspomagają leczenie dermatologiczne i łagodzą problemy ze skórą. Zawierają natłuszczające i uszczelniające naskórek emolienty (kwasy omega-3, skwalan, cholesterol i inne) oraz składniki kojące czy przyspieszające gojenie.

Kosmetyki przeznaczone dla alergików i osób z AZS powinny być bezbarwne i bezzapachowe, bo to substancje barwiące i aromatyczne najczęściej powodują podrażnienia.

Tego typu preparaty doskonale nadają się też  dla kobiet w ciąży i młodych mam. Skutecznie odżywiają, ułatwiają rozciąganie skóry, łagodzą świąd, zmniejszają ryzyko pojawienia się rozstępów, bo uelastyczniają i wzmacniają naskórek.

Ewa Saranowicz

Twój Styl 05/2017

Smażone tofu z sosem chiliStyl.pl
Twój Styl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas