Zaopiekuj się rodzicami

Gdy twoja mama lub tata, sprawni do tej pory, potrzebują pomocy, nie załamuj rąk. Postaraj się tak zorganizować dom, aby byli w nim bezpieczni.

Kiedyś oni opiekowali się nami, teraz przyszedł czas na nas
Kiedyś oni opiekowali się nami, teraz przyszedł czas na nas123RF/PICSEL

Jeśli decydujesz się na wspólne zamieszkanie, postaraj się zapewnić osobie starszej jak najwięcej intymności. Najlepiej, aby miała samodzielny pokój, w którym będzie mogła odpocząć. Bardzo ważne jest, żeby w jego pobliżu, a już na pewno na tym samym poziomie, znajdowała się toaleta. Seniorzy często korzystają z niej w nocy, dlatego warto oświetlić drogę lampkami zapalającymi się na ruch lub ledowymi.

Bezpieczny pokój

Zanim przywieziesz rodziców, usuń z mieszkania zagracające sprzęty. Seniorzy nie są już tak sprawni, aby balansować pomiędzy meblami, lepiej więc pozbyć się nieużywanego stoliczka, niż narażać starsze osoby na ciągłe obijanie się.

Jeśli rodzic porusza się na wózku inwalidzkim lub z pomocą balkonika, będzie potrzebować jeszcze więcej wolnej przestrzeni. Zwróć uwagę na podłoże. Aby wyeliminować ryzyko upadku, przymocuj dywan do podłogi taśmą dwustronną albo zmień go na wykładzinę.

Całkowita rezygnacja z zakrywania podłogi sprawdzi się tylko wtedy, gdy nie jest ona zbyt śliska. Z tego też powodu w łazience koniecznie połóż matę antypoślizgową. Dla bezpieczeństwa seniorów warto zainstalować poręcze, uchwyty i barierki. Będą pomocne podczas wstawania, pozwolą podtrzymać się i odciążyć ciało. Są także zabezpieczeniem w momencie potknięcia.

Odpowiednie łóżko

Zadbaj o właściwe oświetlenie całego mieszkania. Mocne światło zapewnia dobrą widoczność przedmiotów i ułatwia seniorowi poruszanie się. Dodatkową lampkę warto umieścić obok łóżka. Samo miejsce do spania też powinno być bardzo starannie wybrane. Najwygodniejsze jest łóżko, którego powierzchnia znajduje się na wysokości mniej więcej kolan seniora i ma regulowany stelaż.

Musisz pamiętać o:

Cierpliwości. Senior wykonuje wszystkie czynności dużo wolniej, gubi się i zapomina. Nie pospieszaj osoby starszej, ona nie robi przecież tego tobie na złość.
Stałym harmonogramie. Powtarzalność czynności ułatwi życie seniorom i Tobie. Postaraj się, aby posiłki i czas na odpoczynek codziennie wypadały o tej samej porze.
Zrozumieniu. Z wiekiem wyostrzeniu ulegają cechy psychiczne, nie zawsze te pozytywne. Osoba starsza może być uparta i krytykująca. Nie bierz tego do siebie!
Poczuciu wartości. Dawaj rodzicom do wykonania drobne prace. Uczestnictwo w życiu domu wyzwala w seniorach uczucie pożyteczności i przedłuża ich sprawność.
Rozrywce. Nuda potrafi błyskawicznie uczynić spustoszenie w mózgu. Podsuwaj więc seniorom gazety i książki, zachęcaj do rozwiązywania krzyżówek, spisywania wspomnień. Jeśli rodzice są sprawni, zapisz ich np. do chóru.
Codziennej porcji ruchu. Aktywność fizyczna poprawia przepływ krwi, polepsza metabolizm oraz łagodzi bóle kostno-stawowe. Twoi rodzice nie mogą ćwiczyć? Idźcie na spacer.

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas