Reklama

Reklama

Zaskakujący widok na cmentarzach. Z Niemiec przyszła do nas nowa moda

Donice z chryzantemami i wrzosami jako dekoracje na cmentarzach odejdą do lamusa? Okazuje się, że klienci kwiaciarni coraz częściej wybierają inne ozdoby na grób. Moda ta przyszła do nas z Niemiec.

Moda przyszła z Niemiec

Wianki na grób, bo o nich mowa, to ostatnimi czasy bardzo chętnie wybierana przez klientów ozdoba mogił. Już wcześniej Polacy dekorowali groby stroikami. Wianki zaś od jakiegoś czasu spotkać można na drzwiach domów w czasie świąt Bożego Narodzenia. Były one też wybierane jako jesienne ozdoby domów. Okazuje się, że coraz częściej spotkać można je również na cmentarzach.

Trudno się temu dziwić, bo wianek na grób to elegancka i oryginalna dekoracja mogiły. Wystarczy wewnątrz wiązanki ustawić znicz, a cała kompozycja prezentuje się zachwycająco zarówno za dnia, jak i nocą. Niczego więcej już nie potrzeba.

Reklama

Może cię zainteresować: Co się dzieje, gdy grób przestaje być opłacony? Zarządca cmentarza może wkroczyć

Z czego zrobić wianek na grób?

Kluczowym czynnikiem, który decyduje o tym, jak długo wianek na grób będzie prezentował się efektownie, jest dobór roślin. Koniecznie trzeba użyć takich elementów, które będą odporne na mróz i deszcz:  

  • Doskonałym pomyłem je wykorzystanie jesiennych, kolorowych liści,
  • Szyszek zarówno tych tradycyjnych jak i niezwykle dekoracyjnych przypominających niego gwiazdki, w których ukryte są nasiona tui,
  • Trwałych jagód i owoców: np. jarzębiny, ostrokrzewu, dzikiej róży,
  • Rośliny zimozielone: jedlina, tuja i inne iglaki mogą posłużyć jako baza
  • Wspaniale prezentuje się też miechunka, wrzosy oraz inne zasuszone kwiaty i rośliny np. trawy.

Może cię zainteresować: Jak zabezpieczyć kwiaty, wieńce i znicze na grobie przed złodziejami? 6 prostych sposobów

Jaki kolor powinien mieć modny wianek na grób w 2022 r. ?

W 2022 roku szczególnie modne są ozdoby na cmentarz w stylu boho. Jedną z podstawowych zasad tego trendu jest naturalność, dlatego kolorystyka wianków na grób także powinna nawiązywać do przyrody: czerwień, żółć i pomarańcz — czyli kolory jesiennych liści, szarość i brąz — które przybierają zasuszone rośliny. Można pokusić się jeszcze o złote elementy lub powszechnie kojarzony w naszym kraju z pogrzebami (między innymi przez wzgląd na kolor ornatów księży) — fiolet.

Może cię zainteresować: Jak zrobić wiązankę na grób? Wiązanka na Wszystkich Świętych krok po kroku

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy