Reklama

Zobacz jak zapobiegać starzeniu się włosów

Nie tylko skóra podlega procesom starzenia. Z biegiem lat włosy tracą kolor, blask i gęstość. Co zrobić, aby jak najdłużej zachować je w dobrej formie? Zapytaliśmy eksperta.

Początki starzenia się włosów

Pierwszym objawem starzenia się włosów jest ich siwienie. Zwykle około 30. roku życia organizm przestaje produkować melaninę, która odpowiada za kolor. Siwe pasma są cieńsze, bardziej sztywne i suche (z wiekiem kurczą się gruczoły łojowe). Włosy dojrzałe potrzebują więc przede wszystkim nawilżenia.

Przy pojedynczych siwych włosach w ujednoliceniu struktury pomogą sera nawilżające (np. z kolagenem, czy olejkiem arganowym lub z pestek winogron) oraz odżywki i maski (m.in. z witaminą B5, karmozyną lub olejkiem morula) - radzi trycholog Wojciech Naczyk

Reklama

Tego powinnaś unikać

Szczotkując włosy, rozprowadzasz produkowane przez skórę głowy sebum, a tym samym nawilżasz włosy - rób to regularnie. Unikaj produktów z alkoholem, zbyt gorących pryszniców i stylizacji prostownicą, czy lokówką - to wszystko wysusza włosy. 

Warto też unikać zbyt częstego mycia, które wypłukuje naturalne tłuszcze. Oczyścić włosy pomoże suchy szampon. 

Farbowanie włosów

Jeśli utrata koloru jest bardzo widoczna, zdecyduj się na farbowanie: dobra koloryzacja uzupełni ubytki we włosie, napełni go aminokwasami i tym samym wzmocni. Unikaj farb z amoniakiem, uważaj też na rezorcynę, która może uczulać. Wybieraj produkty naturalne (np. hennę) lub z odżywczymi olejkami.

Lubisz swoje siwe? Regularnie nakładaj maskę i stosuj produkty z filtrem - brak barwnika to brak ochrony przed UV.

Właściwa pielęgnacja

Do stylizacji używaj kosmetyków zwiększających objętość (siwe włosy są cienkie). Starzenie się włosów ma też związek z fazami ich wzrostu: takich cykli jest około czterech w życiu. 

Kluczowe jest stymulowanie skóry głowy. Znajdują się w niej mieszki włosowe: aby je pobudzić i przedłużyć fazę wzrostu włosa, stosuj pilingi, masażery i dokładnie masuj głowę w czasie mycia. Wybieraj kosmetyki z olejami, np. rycynowym czy z pestek moreli, karnityną i ceramidami.

Zobacz także:


Show
Dowiedz się więcej na temat: uroda | włosy | pielęgnacja
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy