Zupy i sosy – zagęszczanie bez mąki
W kuchni masz wiele produktów, których możesz użyć do poprawienia konsystencji, smaku i aromatu potraw.
Z drobną kaszką
Gospodynie od dawna dodawały kaszę do zup nie tylko dla smaku, ale także po to, aby je zagęścić. Jeśli nie chcesz zmieniać za bardzo walorów smakowych potrawy, dodaj do niej kaszę jaglaną lub mannę. Wystarczy je opłukać i wrzucić do gotującej się zupy lub sosu. Gdy chcesz, aby były niewyczuwalne, ugotuj je osobno, a potem zmiksuj na gęstą papkę. Dopiero wtedy połącz z potrawą. Do miksowania nadają się także grube kasze. Świetny jest np. pęczak, ponieważ nie ma zbyt wyrazistego smaku ani zapachu. Inaczej jest z kaszą gryczaną, która nadaje potrawie bardziej wyrazisty aromat.
Z dodatkiem cebuli
Cebula nie tylko zagęści danie, ale doda mu ostrości. Do tego celu możesz wykorzystać każdy gatunek cebuli - białą, czerwoną, dymkę, szalotkę. Ta ostatnia szczególnie nadaje się do sosów. Posiekaj ją drobno, zeszklij na łyżce oleju i dodaj do sosu. Gotuj tak długo aż cebula zmięknie i całkowicie się rozpadnie, wtedy sos zmieni konsystencję. Jeśli chcesz w ten sposób zagęścić zupę, odcedź przez sitko trochę rosołu i gotuj w nim zeszkloną cebulę. Gdy zmięknie, zmiksuj i dodaj do zupy. Zupy-krem możesz zagęszczać tak jak sosy.
Z surowym żółtkiem
Jajko nadaje się szczególnie do zagęszczania sosów. Zdejmij potrawę z ognia i zaczekaj aż trochę ostygnie. Dodaj jedno lub dwa żółtka (w zależności od ilości sosu) i energicznie wymieszaj. Najlepiej trzepaczką lub mikserem. Następnie powoli podgrzewaj, cały czas mieszając. Żółtko się zetnie i sos zgęstnieje. Zupę również możesz zagęścić w ten sposób, ale użyj więcej żółtek. Jeśli nie jest to zupa-krem, odcedź tyle, aby uzyskać szklankę rosołu. Ostudź go, a potem dodaj żółtka i wszystko razem zmiksuj. Połącz z resztą zupy i powoli podgrzewaj na małym ogniu.
Zobacz także:
Z nasionami
Niektóre nasiona po namoczeniu wydzielają żel, świetnie nadający się do zagęszczania. l Zmiel w młynku łyżkę lub dwie siemienia lnianego (w zależności od ilości potrawy) i wymieszaj z niewielką ilością przestudzonej zupy albo sosu. Połącz z resztą potrawy i powoli podgrzej. l Namocz nasiona chia w chłodnej wodzie i wstaw do lodówki na godzinę. Odcedź przez sitko ziarna, a powstały żel dodaj do potrawy i dokładnie wymieszaj. l Dobrym zagęstnikiem może być również mąka z nasion dyni lub słonecznika. Wystarczy zmielić pestki w młynku do kawy i wymieszać z zupą lub sosem.
Wykorzystaj warzywa
Jeśli gotowałaś rosół z włoszczyzną lub piekłaś mięso z dodatkiem warzyw, możesz je wykorzystać do zagęszczenia innych potraw. Zmiksuj je na gładką masę i dodaj do sosu lub zupy. Możesz użyć do tego celu każde warzywo wchodzące w skład włoszczyzny (poza porem i kapustą). Jeśli chcesz dodać potrawie słodyczy, połącz ją z ugotowaną i zmiksowaną marchewką lub korzeniem pietruszki. Sprawdzi się też batat. Gdy smak ma być bardziej wytrawny, zastosuj seler albo pasternak.
Z czerstwym chlebem
Ten sposób poprawiania gęstości zup i sosów jest szczególnie popularny we włoskiej kuchni. Czerstwy chleb dodawany jest tam także do panzanelli, czyli sałatki z pomidorów, czerwonej cebuli, czosnku i oliwy. Aby zagęścić potrawę, wystarczy pokroić pieczywo w kostkę i wrzucić do gotującej się zupy lub sosu. Gdy dokładnie nasiąknie, rozpadnie się i nie będzie wyczuwalny, zwłaszcza, gdy użyjesz białego chleba lub pszennej bułki. Jeśli chcesz dodać potrawie bardziej wyrazistego smaku, wykorzystaj resztki suchego razowego pieczywa.