Zwykły dezodorant
Nie ufasz antyperspirantom, obawiasz się alkoholu i soli aluminum w dezodorantach – wybierz zwykły dezodorant.
Łagodne
Dezodoranty nie hamują wydzielania potu, w przeciwieństwie do antyperspirantów, które zwężają lub blokują ujścia gruczołów potowych (dzięki zawartości soli aluminium). Dezodoranty nie zawierają tego składnika. Ich działanie polega na tym, że ograniczają rozwój bakterii np. dzięki wyciągom z ziół. W ich składzie są również substancje zapachowe. Neutralizują w ten sposób woń potu, ale działają tylko kilka godzin.
Kiedy tak, a kiedy nie?
Ponieważ dezodoranty nie hamują wydzielania potu, trzeba je stosować wyłącznie po kąpieli. Nie wolno spryskiwać nimi spoconej skóry! Pot wydzielany przez gruczoły apokrynowe, które znajdują się pod pachami, w pachwinach i okolicach narządów płciowych, ma intensywny zapach, gdy jest rozkładany przez bakterie na skórze. Nie zamaskuje tego dezodorant, najpierw trzeba pot zmyć.
Na dłużej
Niektóre dezodoranty zawierają alkohol, dzięki czemu uczucie świeżości utrzymuje się znacznie dłużej. Takich kosmetyków nie należy jednak stosować po depilacji i przed opalaniem, bo mogą podrażniać. Większość nowoczesnych dezodorantów nie zawiera alkoholu, ale inne substancje osuszające skórę.
Domowy dezodorant
Wymieszaj po 2 łyżki sody i mąki ziemniaczanej. Na garnku z wrzącą wodą postaw metalową miseczkę i włóż do niej 3 łyżki oleju kokosowego. Gdy się roztopi, dodaj mąkę z sodą i 5 kropli olejku rumiankowego, starannie wymieszaj. Odstaw na 15 minut. Wlej do słoiczka. Cienką warstwą nanoś na skórę.