Żywopłot idealny
Marzymy o pięknym, zielonym żywopłocie. Tylko na jakie rośliny się zdecydować? Jak je sadzić i przycinać? Oto kilka rad.
Żywopłoty zimozielone
To takie, które nie zrzucają liści. Wystarczy, że przytniemy je latem o około 10 cm. Nie ruszamy starszych gałęzi. Gdy żywopłot jest takiej wysokości, jaką zaplanowaliśmy, zaczynamy ciąć (nawet raz w miesiącu). Usuwamy wszystko, co wyrośnie poza ustaloną linię.
Dobrze uformowany żywopłot powinien być szerszy u podstawy, a węższy u szczytu. Dzięki temu światło będzie docierało wszędzie i roślina się nie przerzedzi.
Jeśli decydujemy się na żywopłot nieformowany, przycinamy go raz na kilka lat. By zapewnić mu więcej światła tuż przy ziemi wycinamy stare gałęzie. Natomiast młode skracamy o 2/3 ich długości. Żywopłoty systematycznie nawozimy, najlepiej kompostem, który poprawi stan gleby.
Jeżeli marzymy o podziale ogrodu na strefy warto zastanowić się, nad wykorzystaniem innych roślin niż tuje. Odpowiednie na polskie warunki atmosferyczne są graby. Poza tym rośliny te nie chorują i nie są wymagające. Jeżeli zostaną odpowiednio posadzone i przycinane już po sześciu latach możemy mieć pełną ścianę, która dowolnie formujemy. Posłuchajmy rad specjalisty.
Ponadto graby możemy przycinać robiąc z nich np. ogrodowy baldachim. Wszytko zależy od naszej wyobraźni i umiejętności w formowaniu rośliny.
Zobacz także: