Reklama

Reklama

Sprzątanie bez detergentów

Warto do sprzątania wykorzystywać produkty, które mamy w domu. Czyszczą równie skutecznie, jak środki chemiczne, a są tańsze i nie szkodzą środowisku.

Ocet

Usuwa nalot z kamienia. Wystarczy wlać 4 łyżki octu do 2 l wody i wymieszać. Tak przygotowanym płynem można przecierać kabinę prysznicową, kafelki, lustra i blaty kuchenne.

Do wanny lub sedesu stosuje się roztwór: 2 szklanki gorącej wody i 2 szklanki octu. Myjemy nim powierzchnię i zostawimy na noc.

Soda

Jest dobrym środkiem czyszczącym. Można ją stosować do zlewu i umywalki (wystarczy nasypać łyżeczkę proszku na wilgotną ściereczkę i przetrzeć powierzchnię).

Wyszorujemy także spalony garnek, a nawet zabrudzony piekarnik (spaleniznę zasypujemy warstwą lekko zwilżonej sody i pozostawiamy na noc).

Reklama

Cytryn

Nadaje blask powierzchniom chromowanym, np. bateriom w kuchni i łazience. Wystarczy je potrzeć połówką tego owocu.

Sól

Mocno słona woda to dobry środek czyszczący do koszy i koszyków wiklinowych, słomianych mat i wycieraczek, naczyń fajansowych i porcelanowych.

Usuwa również plamy po winie, kawie, herbacie i kakao.

Ziemniak

Surowym, startym na tarce ziemniakiem można wyczyścić pociemniałe lustra (trzeba przetrzeć lustro papką i wypolerować), sztućce ze stali nierdzewnej i srebra (należy włożyć je do wody, w której gotowały się ziemniaki, podgrzewać 10 minut, wypolerować).

Nadaje również blask naczyniom z kryształu - do zimnej wody trzeba wrzucić garść czystych obierek, moczyć kryształ w wodzie przez 3 godziny.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje