Brukselka. Uprawiaj i jedz

To jedna z odmian kapusty. Powstała ze skrzyżowania jarmużu i kapusty głowiastej. Ma szereg własnościowi odżywczych. Przekonaj się, dlaczego jeszcze warto uwzględnić ją w wiosennym menu. Brukselka należy do grupy roślin kapustowatych. Ma charakterystyczny wygląd miniaturowej kapustki o intensywnie zielonych liściach. Najczęściej brukselkę możemy dostać w okresie jesienno – zimowym. Świeża główka brukselki jest zawsze twarda i posiada jasnozielony kolor. Z kolei jeśli warzywo to jest żółtawe i lekko gąbczaste, może być nieświeże.

123RF/PICSEL

Brukselka. Uprawiaj i jedz

Delikatna kapusta brukselska to samo zdrowie na talerzu. Wzmacnia naszą odporność i przyspiesza leczenie różnych infekcji, dlatego warto ją jeść właśnie teraz.

Brukselka
Brukselka to bogate źródło witaminy C, która otwiera długa listę cennych substancji.  W tym maleńkim warzywie znajdziemy także witaminy z grupy B, witaminę A, E i K, kwas foliowy, błonnik oraz składniki mineralne takie jak: wapń, magnez, fosfor, mangan, żelazo, potas, cynk i miedź.




Brukselka
W trakcie gotowania warzywo to wydziela bardzo ostry i, niestety, mało przyjemny zapach. Na szczęście jest na to sposób. Wystarczy do wody, w której gotują się małe kapustki, wlać odrobinę mleka, dodać piętkę z chleba albo np. szczyptę cynamonu. Nie dość, że składniki te zlikwidują drażliwy zapach, to dodatkowo usuną gorzkawy smak brukselki. 


Brukselka
Główka brukselki waży zaledwie 20 gramów, natomiast długość jej łodygi sięgać może nawet metra. Okazuje się, że brukselka jest warzywem odpornym na działanie czynników zewnętrznych. Nie groźne jej przymrozki, może rosnąć nawet w grudniu i przetrwać temperaturę do -10 stopni C.


Brukselka
+9
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas