Sześć sposobów na dobre mrożenie

Jeśli przechowasz je w zamrażarce, nie tylko zachowają świeżość i nie stracą cennych składników, ale także ułatwią ci przyrządzanie posiłków.

123RF/PICSEL

Sześć sposobów na dobre mrożenie

Aby się nie sklejały   

Jeśli chcesz tego uniknąć, drobne owoce (i te duże, twarde, pokrojone na cząstki) możesz najpierw przemrozić rozsypane w płaskiej szufladzie, np. do kostek lodu lub na tacy wsuniętej do zamrażalnika. A dopiero potem, po kilku godzinach, zsyp je do pudełka lub torebki. 

Pierogi i kluski można też przemrozić najpierw na tacy albo wysmarować olejem lub wrzucić od razu do pojemnika. Przyprawione już, gotowe do smażenia kotlety (także gotowe, do podgrzania) możesz oddzielić od siebie natłuszczonym kawałkiem pergaminu lub folii.
Zjedz w porę 

Pamiętaj, że wieprzowina w kawałkach i mielone można trzymać 3 miesiące, gotowe dania z drobiu - 4 miesiące, owoce - 3-6 miesięcy, warzywa - do 8 miesięcy, biały ser - tylko do 1 miesiąca, lody - 2 miesiące, ciasta, ciasteczka - 6 miesięcy.

Tekst: Na żywo
Podpisuj mrożonki 

Zamrożone jedzenie często tak się zmienia, że trudno je rozpoznać (np. gulasz wieprzowy czy kawałki indyka). Napisz więc nazwę produktu i datę. Zrób to flamastrem na opakowaniu lub na samoprzylepnej naklejce.
Odpowiednie opakowanie 

Powinno być przeznaczone do kontaktu z żywnością, szczelnie zamykane i odporne na uszkodzenia. Przydatne są plastikowe pudełka przeznaczone do zamrażarki (różnej wielkości) torebki strunowe, z suwakiem (w różnych rozmiarach) i opakowania próżniowe. 

Pudełka można używać wiele razy i ustawiać je w porządku na półkach zamrażarki. Z kolei torebki łatwiej tam umieścić, bo niezamrożone produkty bez problemu dopasowują się kształtem do wyznaczonego miejsca.
+3
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas