Rozchodniki - efektowne przez cały rok

Najniższe płożą się tuż przy ziemi, tworząc darń kilkucentymetrowej grubości, najwyższe, zwieńczone szerokimi kwiatostanami, przekraczają pół metra. Ich pędy mienią się odcieniami zieleni, żółci, szarości, różu i purpury, liście bywają pstro ubarwione, ale prawdziwie barwny spektakl zaczyna się, gdy zakwitają – niektóre już od czerwca, inne od końca lata, aż do jesiennych chłodów.

123RF/PICSEL

Rozchodniki - efektowne przez cały rok

Na murkach i w szczelinach

Kwitnący na żółto rozchodnik ostry o płożących się pędach  i liściach zredukowanych do mięsistych wałeczków, potrafi zakorzenić się nawet w szczelinach pomiędzy kostką brukową  czy kamykami na żwirowej ścieżce, mając  do dyspozycji znikomą ilość podłoża  i wilgoci. Znajduje  zatem zastosowanie  przy obsadzaniu  murków kamiennych,  skalnych ogródków i, ze względu na ekspansywny rozrost,  jako roślina zadarniająca i okrywowa – zamiast wymagającej regularnego koszenia trawy
Ich liście są silnie zgrubiałe lub zredukowane do wałeczków lub igiełek, często pokrytych warstwą wosku. Zapobiega ona utracie wilgoci, a przy okazji nadaje im piękny, niebieskawy lub srebrzystoszary odcień.

Bez trudu zasiedlają kamieniste, suche i mało zasobne, wręcz jałowe podłoża – w żyźniejszej glebie ich pędy stają się nadto wybujałe. Znakomicie nadają się do obsadzania murków skalnych lub ścieżek. Sprawdzą się na rabacie żwirowej, gdzie towarzyszyć im mogą sucholubne macierzanki i kostrzewy.

Niskie odmiany: ościsty, ostry i kamczacki zadarnią nieciekawe miejsca w ogrodzie lub posłużą za obwódkę słonecznej rabaty. Rabatę jesienną uatrakcyjnią rozchodniki okazałe, doskonale komponujące się z hortensjami i trawami ozdobnymi.
Potem nie tracą na atrakcyjności – pędy i liście rozchodników nie zamierają bowiem na zimę, lecz zmieniają zabarwienie, a ich zaschnięte kwiatostany dekorują opustoszały zimowy ogród, tym piękniej, jeśli za sąsiadów mają falujące na wietrze miskanty albo srebrzyste pędy lawendy.

Byliny te słyną ze znikomych wymagań.  Niestraszne im palące słońce i długie okresy bez opadów, bo wodę gromadzą w mięsistych tkankach.
Udana aranżacja piętrowej rabaty

Wyższe odmiany rozchodników doskonale wyglądają solo, ale najefektowniej zaprezentują się, jeśli posadzimy je  w grupach – po kilka, kilkanaście sztuk. Ciekawą aranżację na późnoletniej piętrowej rabacie stworzą duże kwiatostany rozchodnika okazałego, mające „u stóp” kwitnące w tym okresie aksamitki rozpierzchłe i barwnie ulistnione żurawki.
+1
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas