Cienie pod oczami. To objaw poważnej choroby?

Cienie pod oczami mogą być objawem choroby, szczególnie te ciemniejsze i utrzymujące się przez długi czas. Jakim schorzeniom mogą towarzyszyć? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

123RF/PICSEL

Cienie pod oczami. To objaw poważnej choroby?

Anemia 

W trakcie anemii występują zaburzenia związane z czerwonymi krwinkami i iloscią hemoglobiny. Choroba może wpłynąć źle na funkcjonowanie serca i mózgu. Jednym z objawów niedokrwistości są cienie pod oczami. Towarzyszy im również osłabienie, bóle głowy, bladość skóry oraz przyśpieszona akcja serca.
Choroby wątroby

Schorzenia trawiące wątrobę objawiają się w różny sposób. Przede wszystkim jest to ból brzucha z prawej strony pod żebrami, który pochodzi z ucisku powiększającej się wątroby na inne organy. Objaw widoczne są również na twarzy w postaci zmian skórnych. Zaliczają się do nich zażółcenia skóry, świąd, brązowe plamy oraz śnice pod oczami. Zdarza się również, że tym objawom towarzyszy lekki obrzęk okolicy oczu.
Cukrzyca

Ta przewlekła choroba metaboliczna może przez wiele lat nie dawać żadnych objawów widocznych ”gołym okiem”. Najważniejszym sygnałem rozwijającego się schorzenia jest wysoki poziom glukozy we krwi. Oprócz tego chory może odczuwać duże pragnienie, apetyt, senność, osłabienie, podwójne widzenie, a na skórze w okolicach oczu pojawiają się ciemnie sińce.
Pasożyty

Cienie pod oczami mogą być sygnałem oznajmiającym, że w organizmie rozmnażają się pasożyty. Jeśli oprócz sińców zauważyliście w ostatnim czasie spadek wagi, odczuwacie ból brzucha i ogólne osłabienie, to warto sprawdzić, czy przyczyną tych dolegliwości nie są bytujące w ciele pasożyty.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas